Online poradna

Otázka:

Zprostředkování služeb pomocí facebooku

Dobrý den, jsem zaměstnanec a při zaměstnání jsem si založil facebookovou stránku, kde čas od času zveřejním nabídku výhodné dovolené, odkaz obsahuje moje ID a pokud někdo nakoupí na stránce prodejce dovolené během 30 dní, co kliknul na můj odkaz, vyplatí mi prodejce zájezdu provizi. S prodejcem dovleným mám uzavřenou smlouvu o zprostředkování. Pokud můj příjem z prodaných dovolených za celý rok nepřesáne 30 tisíc korun, nemusím jej danit ani přiznávat, jako ostatní přijem?
Odpověď:

Pokud jste si jist, že na uvedený příjem nepotřebujete živnostenské oprávnění - živnost volná - 47. Zprostředkování obchodu a služeb, pak je to tak, jak píšete: jedná se o ostatní příjem z příležitostné činnosti a ten je do 30 tis. Kč osvobozen.

Obávám se však, že Vaši aktivitu děláte za účelem dosažení zisku a že ji děláte soustavně. Pak se jedná o živnostenské podnikání a i když Váš příjem nedosáhne 30 tis. Kč tak daň (a též zdravotní pojištění) budete odvádět i z nižší částky, přesněji pokud příjem přesáhne 6 tis. Kč.

Finanční úřady interpretují jako "soustavnou" činnost jakoukoli opakovanou činnost, kterou z vlastní aktivity vykonáváte, i když nepravidelně, i když třeba jen 2x ročně. pb