Online poradna

Otázka:

práce ve Švédsku a důsledky DPH

Dobrý den, prosím o radu. Přítel pracuje sezónně jako OSVČ ve Švédsku. Má uzavřenou smlouvu o spolupráci s českou firmou s.r.o., jejíž místo plnění je právě Švédsku, kde platí daně. Přítel se nyní dostal na hranici obratu 1mil. Kč za posledních 12 kalendářních měsíců, přičemž jeho příjmy jsou jak ze zakázek v ČR, tak převážně právě ze Švédska. Má se přihlásit k DPH zde v Čechách, i když místo plnění má převážně ve Švédsku? Nebo se má přihlásit k DPH ve Švédsku? Nebo za něj svým způsobem platí daň česká firma, jež odvádí daně ve Švédsku? Předem moc děkuji za jakoukoli radu. A H
Odpověď:

Předpokládám, že přítel je daňový rezident ČR, i když část příjmů zdaňuje ve Švédsku, pak je stejně ještě jednou přiznává v ČR a zohledňuje zaplacenou daň v Švédsku.

Pak se do obratu 1 mil. pro účely vzniku plátcovství DPH v ČR příjmy za služby s místem plnění mimo ČR nepočítají. Tyto příjmy tedy s výpočtu vylučte, ale pozor, jste si jisti, že se jedná o příjmy s místem plnění ve Švédsku? (Ze skutečnosti, že se služby zdaňují daní z příjmu ve Švédsku, ani ze skutečnosti, že je služba fyzicky vykonána na území Švédska, toto ještě nevyplývá.)

Pokud je místo plnění skutečně ve Švédsku, je potřeba se ujistit, že nemá a asi spíš už dávno neměl povinnost registrovat se k DPH ve Švédsku. Jednak tam limit pro registraci nemusí být 1 mil. Kč a může být i výrazně nižší, jednak většina zemí tento limit pro zahraniční subjekty má již od 0 Kč - tedy pokud skutečně místo plnění dle zákona o DPH je ve Švédsku a pokud je rezidentem ČR, pak se měl k DPH ve Švédsku registrovat k DPH od začátku.

 

Doporučoval bych se s celým problémem obrátit na daňového poradce ve vašem okolí, který má s podobnou problematikou zkušenosti. je potřeba posoudit rezidenství, místo plnění a pak teprve rozhodnout další a s těmito otázkami bojují nejen účetní, ale i daňoví poradci, kteří se tím běžně nezabývají). pb