Online poradna

Otázka:

Přechodné ubytování zaměstnance

Dobry den, jsem Slovak a pracuji jiz rok v Ceske republice. V nejblizsi dobe se budu stehovat do bytu, kde mi bude pronajimany pokoj za 3500 Kc mesicne. Tuto castku (3500 Kc) budu dostavat mesicne od firmy jako "prispevek na prechodne ubytovani zamestnance". Byt vlastni starsi pani (63) a mesicne mi bude muset podepisovat do firmy "vydajovy pokladni doklad" o obdrzeni castky 3500 Kc za pronajem. Chci se zeptat jake povinnosti (daneni, atd.) vzniknou pro tuto pani (nebo pro me) zato, ze bude mit tenhle mesicni prijem za pronajem casti bytu. Dekuji.

Odpověď:

Paní bude podávat přiznání, kde příjem z pronájmu (příp. společně s dalšími svými příjmy) zdaní; může si uplatnit související výdaje ve skutečné výši včetně případných odpisů nebo paušální výdaje 30 % z příjmů.

Pokud bude částku platit firma Vám jako peněžní "prispevek na prechodne ubytovani zamestnance", a Vy peníze zaplatíte paní (pak by paní měla podepsiovat doklád Vám a ne do firmy) a firma Vám musí tuto částku zdanit stejně jako mzdu.

Pokud bude částku platit firma paní a ta podepíše do firmy "vydajovy pokladni doklad", (pak to není "příspěvek na ubytování", ale "zajištění ubytování firmou"),  pak Vám nic dodaňovat nebudou. pb

(Ale abyste