Online poradna

Otázka:

Školení absolvované zaměstnancem (DPP)

Dobrý den. Měla bych dotaz ohledně proplácení nákladů za účast na seminářích. Popis situace: zaměstnankyně má u zaměstnavatele uzavřen řádný pracovní poměr, z kterého ovšem čerpá rodičovskou dovolenou. Zároveň má u téhož zaměstnavatele uzavřenu dohodu o provedení práce - vedení účetnictví zaměstnavatele. Zaměstnankyně má z této dohody příjmy do 10.000 měsíčně, které tedy nepodléhají odvodům na SP a ZP, pouze se zdaní zálohovou daní, neboť zaměstnankyně podepsala prohlášení. Zaměstnankyně se zúčastnila v průběhu roku několika seminářů pořádaných Svazem účetních, které se týkaly problematiky vedení účetnictví, zdaňování mezd a DPH (zaměstnankyně si chce udržet profesní přehled a práci pro zaměstnavatele odvádět co nejlépe). Pořadatel semináře vždy vydal zaměstnankyni doklad (zjednodušený daňový doklad), který byl vystaven na zaměstnavatele. Je možné, aby tyto doklady, resp. výdaje jimi doložené, byly zaúčtovány jako daňově uznatelný náklad zaměstnavatele s nárokem na odpočet DPH na vstupu? Je možné pak tyto výdaje zaměstnankyni proplatit? Děkuji za brzkou odpověď. Kateřina Bartáková

Odpověď:

Pokud zaměstnavatel vyšle zamstnance nebo pracovníka na DPP na školení, které souvisí s jeho prací je povinen mu toto školení uhradit a je pro něj toto školení daňově uzatelným nákladem. Pokud přitom pověří zaměstnance (pracovníka na DPP), aby jménem zamstnavatele školení zaplatil, musí mu potřebné prostředky poskytnout a pokud z nějákého důvodu je nevydá předem a zaměstnanec (pracovník na DPP) je uhradí ze svého, musí je následně proplatit.

Pokud zaměstnanec o své vůli se rozhodne absolvovat školení (byť související s jeho zaměstnáním nebo prací na DPP) nemá na proplacení zaměstnavatelem nárok a případné následné uhrazení nebude pro zaměstnavatele uznatelným nákladem a inkasovaný příjem nebude pro zaměstnance osvobozen od zdanění!