Online poradna

Otázka:

chybně sražené zálohy na daň z mezd

Dobrý den, prosím o radu, pokud mzdová účetní uplatňovala slevu na dítě u zaměstnance a tato sleva neměla být uplatněna ( nikdy nebyly dodány potvrzeni o studiu), bude vrácení částky za tuto uplatněnou slevu vymáháno na zaměstnanci nebo na účetní? jedná se za dobu od září/2007 až po září/2013. Ted se na to přišlo při změně účetní. Předem děkuji za Vaši odpověď

Odpověď:

Chybně vypočtenou daň za roky 2007 - 2009 již nelze opravit, je promlčená. DŔ § 148 (1), Daňovým tvrzením je zde "vyúčtování daně z příjmů ze závislé činnosti", které se podává do 20 března elektronicky nebo 28. února papírově (ZDP § 38j (4) a (5)). V tomto termínu 2014 by se promlčel i rok 2010.

Chybně odvedené zálohy za ostatní roky doplácí zaměstnavatel. (Správce daně nedoměří chybějící odvody ani zaměstnanci ani mzdové účetní, ale zaměstnavateli a po něm je bude vymáhat. DŘ § 233 (3))

Změnit zaměstnanci výši sražené zálohy (tedy chtít po zaměstnanci doplatit rozdíl daně) může zaměstnavatel  pouze za poslední rok (tj. za rok 2013 - ZDP § 38i (2) věta druhá).

Zbytek neodvdené daně včetně úroků z pozdního doplacení může zasměstnavatel nárokovat po mzdové účetní v souladu se zákoníkem práce a pracovní smlovou.