Online poradna

Otázka:

Nárok na jízdné

Dobrý den, prosím o radu, jak postupovat, pokud zaměstnavatel vyšle zaměstnance na služební cestu a jeho místo výkonu práce je Praha. Zaměstnanec z domova (od Hradce Králové) vyrazí autem do Pardubic, protože potřebuje stihnout konkrétní vlak a dopravit se do Brna. Zajímá mne, jestli má nárok na spotřebu PHM z domova až do Pardubic, dále zaměstnanec má vlastní roční jízdenku na vlak, má nárok na jízdné, které nepředloží, ale dá se zjistit na stránkách ČD? Velice děkuji za odpověď a přejí pěkný den.

Odpověď:

Zaměstnanec má nárok na jízdné za cestu provedenou takovým způsobem, jak mu určil zaměstnavatel (před odjezdem), popř. jak se s ním dohodl.

Pokud mu zaměstnavatel určil, že má (může) jet do Hradce vlastním autem, má nárok na PHM i amortizaci vozidla. Pokud mu určil jet jiným dopravním prostředkem, pak nárok nemá.

Pokud zaměstnanec má slevu a využije jí, má nárok pouze na jízdné ve výši předložené jízdenky. Pokud zaměstnanec jízdenku ztratí, zaměstnavateli prohlásí, že nevyužil (nemohl využít) slevu a zaměstnavatel mu to uvěří, má nárok na plné jízdné dle stránek ČD. Pokud jízdenku nepředloží a zaměstnavatel mu to neuvěří (myslí si, že jel např. stopem), nemá nárok na žádné jízdné. pb