Online poradna

Otázka:

Zaměstnavatel nevydal Přehled o zdanitelných příjmech

Dobrý den, prosím Vás o radu. Manžel s přechodným pobytem na území ČR pracoval leden až duben v roce 2012 na DPP (zaměstnavatel byla personální agentura) . Od července 2012 měl HPP u jiné společnosti, která měla provést zúčtování daní za rok 2012. Bohužel personální agentura na 2 žádosti o vystavení Potvrzení o zdanitelných příjmech za rok 2012 vůbec nereagovala. Dnes jsem se dozvěděla, že manžel nedostane zaplacené daně zpět, protože neodevzdal v zaměstnání to potvrzení o zd.příjmech za rok 2012 z té DPP. Jak můžeme nyní postupovat, nečeká nás pokuta od finančního úřadu? Je možné ještě podat daňové přiznání, když dostaneme to potvrzení? Děkujeme za vaši odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,

pokud manžel u personální agentury nepodepsal "růžové prohlášení" a jeho příjem byl nižší než 5 tis. Kč, byla mu stržena srážková daň a tím jeho daňová povinnost vyrovnána. Pak by neměla personální agentura důvod vystavovat Přehled o zdanitelných příjmech a současný zaměstnavatel měl provést roční zúčtování na základě prohlášení manžela, že za 1-6/2012 neměl příjmy, které by bylo nutné zohlednit.

Pokud ale "růžové prohlášení" podepsal nebo byly měsíční příjmy vyšší než 5 tis. Kč, měl by Přehled o zdanitelných příjmech obdržet.

Pokud neuděláte nic, pokuta Vás nečeká.

Pokud chcete vrátit část odvedených záloh na dani, musíte nejpve získat všechny potvrzení o příjmech. Pokud se Vm to nepovede, poraďte se s vašim správcem daně. ml