Online poradna

Otázka:

Subdodávky pro zahraničí

Sme s.r.o. registrovaná v ČR a máme prácu formou subdodávok v zahraničí.Pre výkon činnsti si pre nedostatok vlastných pracovníkov zmluvne najímame aj živnostníkov zo strany. Sú s týmto spojené nejaké riziká, hrozia nám nejaké nepríjemnosti zo strany úradov ČR ? Čo musia obsahovať naše zmluvy , aby nás nezatiahli do kolotoča Švarc systému ? Ďakujem

Odpověď:

Dobrý den, švarc systém by to byl, pokud by daný živnostník pracoval formou závislé činnosti (tj. pracoval osobně vašim jménem podle vašich pokynů ve vztahu k podřízenosti vám). To v závorce je obecná definice a plně chápu, že je pro Vás (stejně jako pro mě nebo kohokoli jiného) v konkrétním případě velmi těžké posoudit, jestli živnostník pracuje formou závislé činnosti či samostatné. Trochu více je o tom v článku mezi aktualitami na našem webu. Pokud však tuto práci vykonávají živnostníci fyzicky mimo ČR, nehrozí Vám kontrola českého inspektorátu práce, ale institucí země, kde je práce vykonávána a ta bude respektovat místní předpisy a jejich místní výklady.

Pro české úřady je podstatné, aby smlouvy byly pokud možno na vytvoření určitého díla nebo jeho části (postavení zdi, zavedení rozvodů do objektu, vytvoření softwaru, ušití obleku) nikoliv obecně na činnost (stavební práce, montérské práce, práce programátora, švadleny) nedejbože ještě s přívlastkem, dle konkrétních pokynu vedoucího. České kontroly vyhodnocují jako švarc systém případy, kdy jednu a tu samou práci vykonávají zaměstnanci a taktéž subdodavatelé živnostníci. Tedy máte-li své zedníky a necháte si živnostníkem postavit zeď, máte-li své švadleny a necháte si dodavatelsky ušít šaty.