Online poradna

Otázka:

Nepeněžní dar náboženské obci.

Dobrý den, jsem zaměstnancem a chtěl bych náboženské obci věnovat hmotný dar ve formě rekonstrukce oken. Mám v takovém případě nárok na odpočet fakturované částky z daňového základu a jak mám postupovat? Jak má vypadat faktura, případně listina podle které bych dar věnoval? Děkuji za odpověď!

Odpověď:

Pokud poskytnete dar v podobě objednání a zaplcení služby - rekonstrukce oken, bude takový dar daňově posuzován stejně jako peněžní dar. Formálně by určitě bylo jednodušší darovat peníze a obdarovaný by si sám zaplatil fakturu, ale pokud jste se rozhodl pro toto řešení je to také možné. Pro prokázání, že se jednalo o dar náboženské obci (teda abyste neměl problémy s finančním úřadem při snižování základu daně) budete stejně muset sepsat s obcí dohodu, že jí poskytujete tento nepeněžní daá, doporučoval bych ve smlouvě vyjádřit částku a fakturu nebo kopii připojit. Částka na faktuře pak bude uznatelná až do výše 10 % vašeho základu daně (víc uplatnit nejde).

Přiznám se, že nevím, zda má cirkevní obec samostatnou právní subjektivitu (tj. jestli smí sama za sebe jednat, příjmat dary a podepisovat smlouvy), možná se budete muset obrátit přímo na církev, která tuto obec zřídila. pb