Online poradna

Otázka:

Zdanění auta pro soukromé účely při souběhu zdanění v různých státech

Dobrý den, mám dotaz týkající se zdanění používání služebního auta i k soukromým účelům - 1 % vstupní ceny vozidla u zaměstnance pracujícího částečně v Rakousku i v Čechách. Bude se tento nepeněžní příjem rozdělovat podle dnů strávených v ČR a v Rakousku, nebo se bude zdaňovat pouze v jednom státě, a v jakém? S pozdravem
Odpověď:

Pokud se odměna zaměstnance (mzda, plat, funkční požitek apod.) zdaňuje v Česku, bude základ daně zvyšovat o 1 % v Česku nezávisle na tom, kde zaměstnanec soukromě autem jezdí.

Pokud se z odměny zaměstnance odvádí sociální a zdravotní pojištění v Česku, bude se základ pro pojištění zvyšovat o 1 % v Česku.

Pokud k odvodům (daně, pojistného) dochází v Rakousku, bude se postupovat dle rakouských předpisů, které (tuším) pravidlo o 1 % neobsahují.

Pokud z nějakého důvodu se část odměny zdaňuje v Česku a část v Rakousku (popř. pokud má zaměstnanec dvě různé smlouvy s různými daňovými důsledky) bude se český základ zvyšovat o 1 % a rakouský základ dle rakouských předpisů (popř. bude se auto dodaňovat podle toho na základě které smlouvy je poskytnuto). pb