Online poradna

Otázka:

Nájem, auto s přívěsem a paušální výdaje

DD, pronájímáme nebytový prostor, ve smlouvě máme rozděleny platby na nájem a služby. 1) Musím zdanit platby za služby, když jsme dohodnuti, že nebudeme řešit s pronajímateli vyůčtování - tj. bude platba sloužit jako paušál? 2) Kolik mohu uplatnit osobních automobilů na paušální náklady? 3) Vztahuje se paušál na auto i na přívěsný vozík, když má STK a POV? Nebytový prostor je v SJM. 4) Jaká je max. výši příjmu u pronájmu, aby se dal požít paušál 30 % ? Děkuji PJ
Odpověď:

1) Pokud je platba za služby paušální, pak ji musíte vždy zdanit (zahrnout do příjmů). Pokud byste služby vyúčtovával, je možné je do příjmů (ani související náklady do výdajů) nezahrnout, což je u paušálních výdajů výhodnější.

2) Pokud uplatňujete skutečné výdaje (a ne 30 % paušálu), můžete uplatnit paušální výdaje (5 tis. Kč měs.) na všechny automobily, které v souvislosti s pronájmem používáte, v daném kalendářním roce však maximálně však 3 různá auta. Pokud je používáte i pro jinou činnost než v souvislosti s dosahování příjmů z nájmu, musíte náklady na jeden automobil krátit (na 4. tis. Kč).

3) V rámci paušálu (5 tis. Kč) je zahrnuta spotřeba PHM auta nezávisle na tom zda táhne, či netáhne přívěsný vozík a krátkodobé parkovné auta i připojeného vozíku.

4) Paušální výdaje lze uplatnit na libovolně vysoké příjmy. V roce 2017, pokud nechcete uplatňovat slevy na manželku a děti, je to 30 % z příjmů do 2 mil. Kč nebo 600 tis. Kč, pokud jsou příjmy vyšší než 2 mil. Kč. V roce 2018 (i když budete uplatňovat slevy na manželku a děti) je to 30 % z příjmů do 1 mil. Kč nebo 300 tis. Kč, pokud jsou příjmy vyšší než 1 mil. Kč. pb