Online poradna

Otázka:

Kontrolní hlášení a kvartální plátce

Dobrý den. Omlouvám se, pokud je moje otázka trochu banální, ale po pár měsících se mi zamotaly myšlenky a nejednou nevím : Čtvrtletní plátce, který již za měsíc květen odeslal KO a nyní zjistil že do KO zapomněl uvést jednu došlou fakturu musí podat opravné hlášení a nebo si fakturu do účetnictví může zadat do 6/2016 a v KO uvést až v tomto měsíci? Jedná se o fakturu do 10.000,- Kč Z hlediska DPH to nic a nijak neovlivní, ale nacházím jen rady s vydanými fakturami ... kde by se KO opravné a nebo následné muselo podat... Děkuji za radu.

Odpověď:

Myslím, že otázka není vůbec banální. (KO = asi kontrolní hlášení)

Pokud se jedná o tuzemské došlé faktury, které nejsou v režimu přenesení povinnosti, pak je do přiznání nemusíte uvádět "hned", ale klidně můžete nárokovat odpočet až "později". S tím, že "hned" dokonce neznamená měsíc uskutečnění plnění (to ani někdy nemůžete uplatnit odpočet) ale měsíc, kdy jste fakturu obdrželi. A "později" znamená do tří let po uskutečnění.

No a do kontrolního hlášení to dáváte ve stejném měsíci jako do přiznání. Takže pokud došla faktura za květen v červnu, musíte jí dát až do červnového kontrolního hlášení (ne dřív), pokud došla faktura již v květnu, tak jí můžete dát do květnového nebo do červnového hlášení.

Protože se u kvartálních plátců nepozná, jestli došlou faktury dali do dubnového, květnového nebo černového přiznání, mohlou klidně v dubnu a květnu dát do kontrolního hlášení pouze ostatní doklady a všechny došlé faktury (za duben až červen) dát až do červnového hlášení. pb