Online poradna

Otázka:

DPP a auto k soukromým účelům

Dobry den,chtela jsem si overit,zda je spravny tento postup:se zamestnancem je uzavrena DPP s odmenou 2.000-3.000 mesicne,nema podepsane prohlaseni.Ma k dispozici auto i k soukromym jizdam-porizovaci cena 600.000 Kc.Z odmeny mu bude srazena 15 % srazkova dan z odmeny+6.000 Kc a tim veskere odvody konci?Lze funkcni pozitek-uzivani auta k soukr ucelum zdanit srazkovou dani? Jak by to bylo v pripade,kdy by si vydelal mensi odmenu,ktera by nekryla srazkovou dan-napr.jen 1.000 Kc,hradil by rozdil zamestnavateli a ten by odvadel celou srazkovou dan?

Odpověď:
  1. Srážkovou daní se zdaňují všechny příjmy plynoucí zaměstnanci na základě dohody o provedení práce (nikoliv jen odměna za DPP), takže srážkovou daň použijete.
  2. Nezapomeňte, že základem daně je 1% z pořizovací ceny auta včetně DPH (takže je to možná + 7.260 Kč)
  3. Pokud zaměstnanec hradí zaměstnanci poměrnou část nákladů na PHM (včetně DPH), odpovídající poměru ujetých kilometrů soukromě a pokud zaměstnavatel krátí nárok na odpočet DPH z oprav, údržby a pořizovací ceny automobilu, pak tím odvody končí.
  4. Pokud by zaměstnanec obdržel menší odměnu, než je jeho daňová povinnost, je rozdíl pohledávka za zaměstnancem, kterou musí zaměstnavateli uhradit. Pokud by zaměstnavatel zaplatil část daně za zaměstnance, bude se jednat o další nepeněžní příjem zaměstnanace, který je potřeba mu dodanit. Tj. Pokud by hrubá odměna byla 1.000 Kč a zaměstnavatel by chtěl doplatit chybějící daň z příjmu za zaměstnance, nebude doplácet 200 Kč ale 230 Kč.
  5. V případě, že správce daně dojde k přesvědčení, že DPP bylo uzavřeno pouze za účelem ušetření daně a zaměstnavateli se nepodaří tuto doměnku vyvrátit, může tuto ušetřenou daň doměřit. pb