Online poradna

Otázka:

Odměny za kulturní akce

Dobrý den, chtěla bych požádat o radu ohledně odměn za dílčí činnosti kulturní akce. Koncert řešíme Smlouvou o provedení uměleckého vystoupení s honorářem, u něhož daně neřešíme. Lze podobný nástroj najít pro případ 1. jednorázové přednášky a 2. přípravy výstavy? Je možné se vyhnout placení daní? (V našem případě připravujeme DPP se srážkovou daní, ale rádi bychom ji samozřejmě ušetřili). Moc děkuji za jakoukoliv pomoc. L.I.

Odpověď:

Dobrý den,

daně vždy někdo řeší, buď vy, nebo druhá strana. Vyhnout se placení tedy nejde, ale můžete tuto povinost přenést na dodavatele

Pro jednorázové přednášky lze použít autorskou smlouvu za slovesné dílo a vyplatit autorský honorář, na přípravu výstavy by daný člověk musel mít živnostenský list na danou činnost, jinak nemůže fakturovat a musí být zaměstnán.

Ale v žádné z těchto možností si neušetříte daň. Naopak odvody u DPP mohou být nižší. Pokud např. na DPP dostane daný člověk 10.000 Kč, zaplatíte z toho daň 15%, tj. 1.500 Kč. Pokud mu to vyplatíte jako autorský honorář, pak on jako OSVČ z toho bude platit i zdravotní pojištění a pokud překročí hranici pro sociální, tak i důchodové pojištění. (Jako OSVČ má 40% náklady, tedy základ 6.000 Kč, z toho daň 15%, tj. 900 Kč, dále ZP 6,75%, tj. 405 Kč a případně SP 14,6%, tj. 876 Kč tedy dohromady až 2.181 Kč.) hk.