Odpověď:Použití nemovitosti druhým manželem
Dobrý den, rád bych se prosím dotázal na možnost pronájmu garáže ((pro účely skladování neprotravinářsrkého zboží)) mojí ženě, která je OSVČ. RD mám zkolaudovaný pouze na sebe (ještě tedy před svatbou), a žijeme zde společně od r.1998. Kolaudace byla v r.1997. Součástí domu je garáž, kterou žena stejně skutečně používá jako sklad. Je tedy možné, abych já (manžel - nepodnikatel) pronajmul za obvyklých podmínek tuto prostoru své ženě OSVČ (fyzická osoba plátce DPH) ?? I při případné kontrole tam je skutečně zboží, parkuje ta se svým vozem, který mám v majetku. De facto garáž je využívaná téměř výhradně k podnikání. Nemá ale samostatné měření el, apod. Pokud bychom udělali smlouvu o pronájmu za obv.podmínek, bude to uznatelný výdaj pro FÚ?? Předpokládám, že asi nejde uznat část el.energie RD a část topení na prostory garáže?? Asi by bylo jednodušší (( jaký máte na toto názor)) sepsat nájemní smlouvu vč.energií a z toho všeho bych já manžel nepodnikatel zaplatil daň z pronájmu..... Na katastru jsem vedený pouze já jako majitel. Velmi děkuji za váš názor a přeji hezký den. Luděk.
Pro ujištění, zda není uvedená garáž ve společném vlastníctví manželů (SVM), se raději obraťte na právníka.
Pokud by RD, jehož je garáž součástí byla ve (SVM) nelze uvedenou konstrukci provést, ale žena si může uplatňovat poměrnou část nákladů (energie, oprav...) na RD, včetně poměrné části odpipsů.
Pokud RD je ve výhradním vlastnictví Vašem, pak nájem bude pro ženu daňově uznatelným nákladem a pro Vás výnosem. Vy si opět můžete uplatnit jako výdaj poměrnou část nákladů na RD nebo paušál 30 %. pb