Online poradna

Otázka:

Faktura za služby do zahraničí a DPH

Dobrý den, prosím o radu jak postupovat při vystavení faktury do zahraničí. Jsem OSVČ, plátce DPH a budu vystavovat fakturu za služby maďarské firmě v CZK. Fakturuji sumu bez DPH nebo musím fakturu navýšit o 20% DPH a ty pak u nás odvést? Jaké náležitosti má faktura splňovat? Děkuji moc za radu.

Odpověď:

Dobrý den,

to záleží na tom, jaké služby a komu fakturujete.

Pokud se jedná o služby podnikatelům, u nichž je místo plnění mimo tuzemsko (najdete v § 9 - § 10d Zákona o DPH), budete fakturu do jiného členského státu EU vystavovat s 0 % DPH a na faktuře uvedete odkaz na čl. 196 Směrnice Rady 2006/112/ES o společném systému DPH, dle kterého je daň povinna přiznat a zaplatit osoba, které je služba poskytována (nejlépe v jazyce, kterému porozumí i druhá strana).

Ověřte si dle DIČ odběratele, že je plátce DPH (http://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/). Pokud není, má povinnost se přijetím služby z jiného členského státu registrovat k DPH a měl by Vám poskytnout své DIČ.

Ve svém daňovém přiznání k DPH pak uvedete fakturovanou částku na řádku 21 a podáte za stejné období souhrnné hlášení.

Pokud se jedná o služby nepodnikatelům s místem plnění v Maďarsku, stanete se pravděpodobně plátcem DPH tam a budte na dokladech uvádět maďarské DPH. ml