Online poradna

Otázka:

PHM do vozidel poskytnutých zaměstnanci a DPH

Dobrý den, mám dotaz, firma má ve svém majetku vozidla a některým zaměstnancům je poskytuje i k soukromým účelům. Praktikujeme to tak, že zaměstnanci mají daňový základ i základ pro výpočet zdr. i soc. pojištění navýšený o 1 % z pořizovací ceny. Náklady na provoz vozidla (pojištění, opravy, výměna pneumatik a nákup PHM) hradí v celé výši firma a tímto si je dáváme celé do daňových nákladů a související DPH si nárokujeme na vstupu. Na konci měsíce spočítáme počet soukromých km zaměstnaců a paušální částkou (2,50 za 1 km) a odečítáme z čisté mzdy zaměstnance. Tuto částku interním dokladem zaúčtujeme jako mimořádný daňový výnos s DPH. Př: zaměstnanec měl soukromých 1000 km za měsíc, tak zaúčtujeme 2500 Kč s DPH na mimořádné výnosy.Nevím zda je to tak vpořádku co se týče toho, že zaměstnavatel by si měl vyjmout náklady na PHM v hodnotě za újeté soukromé km.My to děláme tak, že si zvyšujeme daňové výnosy v hodnotě 2,50 za km s DPH, a náklady na pořízení PHM si nesnižujeme. Díky za rychlou odpověď

Odpověď:

Asi by bylo potřeba vidět přesné znění smlouvy se zaměstnancem, ale jak to popisujete, tak jsou dva možné výklady:

A. Auto poskytujete zaměstnanci zdarma a částka 2,50 je za prodej PHM. Pak

  1. Uplatnění DPH z provozu, pokud zaměstnanec najede více než 10 % z celkových km asi není v pořádku, protože auto slouží částečně pro jinou než ekonomickou činnost a vy musíte krátit nárok na odpočet.
  2. Skutečnost, že (pravděpodobně) prodáváte PHM některým zaměstnancům se ziskem a některým se ztrátou může být předmětem nejrůznějších sporů a metodu nemuste obhájit. Jako uznávaná metroda akceptovaná všemi institucemi, které by to kontrolovali (finanční úřad, inspektorát práce,...) je rozpočítání celkových nákladů na PHM v daném roce poměrně k najetým kilometrům soukromě a služebně. Odhaduji, že rozdíl nemusí být velký a možná s tím nebudete mít problémy.
  3. Z hlediska daně z příjmu a DPH je vše ostatní v pořádku.

B. Zaměstnanci neposkytujete auto bezplatně, ale za úplatu 2,50 Kč na km a to včetně PHM.

  1. Z hlediska DPH a daně z příjmu zaměstnavatele je vše v pořádku (zaměstnanec není spřízněná osoba a tudíž nemusíte dodržet cenu obvyklou). Tj. sice pronajímáte se ztrátou, ale můžete uplatnit odpočty DPH i náklady.
  2. Z hlediska daně z příjmu zaměstnance nebudete zaměstnanci doměřovat 1 %, ale rozdíl mezi zaplacenou částkou (2,50 Kč x ujeté km) a cenou obvyklou (např. při pronájmu z půjčovny včetně PHM) nebo rozdíl mezi zaplacenou částkou a součtem 1 % z ceny automobilu + soukromě projetze PHM. pb