Online poradna

Otázka:

prodej e-knihy

Dobrý den. Jsem zaměstnanec. Kromě toho začínám s prodejem e-knihy (vlastní dílo) na několika internetových obchodech. Výdělek předpokládám malý. Mám se přihlásit na FÚ, budu muset podat daňové přiznání (je nějaký limit?) a musím se přihlásit na ZP a OSSZ? Děkuji.

Odpověď:

Co se týče registrací, záleží na tom, jak moc se dá říci, že se jedná o příležitostný příjem. Doporučoval bych tuto věc neuspěchat (protože pak už budete vyzýván podávat přehledy a přiznání, i když příjem nebud žádný). Z praxe vím, že všechny tři instituce nedávají pokuty, pokud se přihlásíte sice pozdě, ale před termínem podání přehledů a přiznání.

Pokud jste zaměstnanec, pak limit, kdy si sám musíte podat přiznání je 6 tis. Kč (příjmů nesnížených o výdaje).

V okamžiku, kdy podáváte přiznání na fianční úřad, musíte podat přehledy na sociální a zdravotní pojištění. Zdravotní pojištění plaíte vždy, sociální jen, pokud zisk (příjmy snížené o výdaje) přesáhne cca 60 tis. Kč.

Upozorňuji, že sice "prodáváte knihu", ale ve skutečnosti se jedná o převod autorských práv k dílu a v tomto případě nelze využít osvobození při příležitostné činnosti (tedy i příležitostný převod práv, přesahující 6 tis. Kč musíte přiznat, zdanit a odvést pojistné). pb