Online poradna

Otázka:

Prodej vlastnoručních výrobků

Dobrý den, mým koníčkem je výroba dekorací. Obvykle zdobím výrobky náš byt a zásobuji rodinu a kamarády (bezúplatně), nyní se mi ale výrobky nahromadily a mám přebytek vánočních dekorací (věnce, ozdoby, domácí svíčky apod.). Mohu je legálně nabídnout za úplatu např. na sociálních sítích? Jedná se v tomto případě o příležitostný příjem? Jaké jsou případné podmínky? Musím vyplňovat daňové přiznání a odvádět daň z takového příjmu? Jsem zaměstnanec v jiném oboru, nevlastním živnostenský list a nemám žádné jiné příjmy kromě zaměstnání. Předem moc děkuji za Vaše rady a přeji hezký den
Odpověď:

Pokud byste prodávala dekorace, a ozdoby, které jste si pro sebe vyrobila, již vás omrzely a proto je prodáváte, bude příjem od daně osvobozen (nezávisle na výši příjmu) a není nelegální je prodat.

Pokud příjem z prodeje dekorací, ozdob a svíček, které jste nevyráběla pro svou potřebu, překročí za kalendářní rok 30 000 Kč, musíte jej určitě uvést do přiznání a odvést daň.

Otázkou je, zda v případě, že příjem nepřesáhne 30 000 Kč jej lze interpretovat jako příležitostný a osvobodit jej od zdanění.

Finanční úřady bývají v tomto velmi přísné a v okamžiku, kdy nabízíte k prodeji více svých výrobků, interpretuje to , že se již nejedná o příležitostný příjem a je potřeba jej zdanit.

K obdobnému stanovisku ale může dospět i živnostenský úřad a požadovat od vás živnostenský list. Tedy označit Vaše nabídky prodeje bez živnostenského oprávnění za nelegální. pb.