Online poradna

Otázka:

Splňuji podmínky pro 25 tis. Kč bonusu?

Dobrý den, rád bych se zeptal, abych odboural strach z příspěvku 25 tisíc pro OSVČ. Pracuji jako designer, pronajímám si kancelář (do které nemohu) a omezila se poptávka po mých službách, avšak příjmy budu mít nejspíše stejné, jako minulý rok, protože jsem musel vynaložil o to více pracovních hodin, abych ji dohnal. Mám na příspěvek nárok? Děkuji
Odpověď:

Myslím si, že ano, i když možná s tím mohou být trochu problémy:

Budeme-li se držet textu zákona, tak stačí, abyste musel uzavřít provozovnu (nevím, jestli je vaše kancelář vaší provozovnou dle živnostenského listu a nepíšete proč do ní nemůžete). Ale možná je toto již dostatečný důvod.

Zákon dále uvádí: omezení poptávky po výrobcích, službách. Zákon neříká snížení obratu, ale zatím se to tak všude vykládá. Na straně druhé nevím, jak budete toto snížení poptávky prokazovat, když ten nejjednodušší argument - snížení obratu - neprokážete.

Navíc zákon umožňuje i jiné, v něm nespecifikované způsoby hospodářských následků, jako důvod pro získání bonusu. A ten vy uvádíte jako zvýšení námahy (možná i zvýšení nákladů na dosažení stejného obratu). Ale opět si musíte uvědomit, jestli tuto skutečnost umíte prokázat a navíc ještě přesvědčit případnou kontrolu nebo soud, že zvýšení námahy lze označit jako "negativní hospodářský důsledek". Podle mne ano, ale nevím jestli to tak uvidí každý.

Nevím jestli jsem Váš strach odboural, ale snad máte alespoň více informací pro rozhodování. pb