Online poradna

Otázka:

Přeřazení auta do obchodního majetku

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak postupovat, když chce OSVČ převést svůj vůz na firmu. Změnila se mu práce, víc jezdí. Vůz má cenu cca do 150.000,- Kč. OSVČ je plátce DPH, výdaje uplatňuje 80% paušálem. Jak je to s koupí/převodem na IČ, popřípadě, kdyby chtěla za rok vůz prodat a koupit nový, jestli by musel danit prodej. A je možnost odpočtu DPH při případných opravách a nákupu PHM? Vůz by používal částečně i pro soukromé účely. Děkuji, Katka
Odpověď:

Pro účely daně z příjmu - pokud uplatňuje výdaje paušálem, tak nelze vůz vložit do obchodního majetku (až při přechodu na skutečné výdaje).

Pro účely pojištění automobilu - nevím, je nutné změnu podmínek konzultovat s vaší pojišťovnou.

Pro účely DPH - pokud OSVČ deklarovala při pořízení, že se nebude používat auto pro ekonomickou činnost, tak zákon žádný akt přeřazení nezná.

Pokud OSVČ pořídila auto méně než 36 měsíců před rozhodnutím "to změnit", mohla by opravit své původní rozhodnutí (neuplatnit z nákupního dokladu žádné DPH) a na základě kupního dokladu uplatnit poměrnou část DPH z kupní ceny dodatečně.

Pokud OSVČ pořídila auto více než 36 měsíců před rozhodnutím, ale později než v roce 2012, mohla by tvrdit, že si zapomněla uplatnit poměrnou část při pořízení, ale mohla by si v rámci dodatečného přiznání za 12/2017, (popř. i 12/2018 a 12/2019 atd.) uplatnit příslušnou poměrnou část odpočtu (§ 78 a § 78a ZDPH).

Pokud auto používá pro svou ekonomickou činnost, pak jej v obchodním majetku z definice ze zákona má a může si uplatnit poměrnou část odpočtu (vypočteno dle údajů v knize jízd) z PHM, oprav a údržby.

Pokud auto následně bude prodávat, bude odvádět DPH.