Online poradna

Otázka:

Práce účetní bez kvalifikace

Dobrý den přeji. Mám na Vás dotaz. Jsem zaměstnaná na HPP u jedné firmy. Manžel má firmu a potřeboval by zpracovávat účetnictví. Máme ekonomický systém pohoda, ze kterého se dá zasílat kontrolní hlášení, DPH a daňová přiznání. Já mám vystudovanou vysokou školu účetní, ale praxi nemám. Může mě zaměstnat na DPP a mohu já vykonávat služby účetní a ze systému odesílat tato hlášení s tím, že se pod ně podepíše on sám? Nebo musí být k tomu daňový poradce. Jedná se nám o to, jestli takto můžeme postupovat, protože já bych si ráda udělala 3 letou praxi, abych mohla mít poté Živnostenské oprávnění. Děkuji.
Odpověď:

Ano, manžel Vás může ve svém s.r.o. zaměstnat (tomu nic nebrání; manžel by Vás nemohl zaměstnat pokud by fungoval jako OSVČ); k tomu, abyste vykonávala funkci účetní nepotřebujete ani kvalifikaci ani praxi.

Podávat přiznání a hlášení na finanční úřad může jménem s.r.o. manžel jako jednatel, nebo Vás k tomu může zplnomocnit a můžete to jménem s.r.o. podepisovat a podávat Vy (pokud budete podávat prostřednictvím datové schránky, tak se to v podstatě ani nepozná). pb