Online poradna

Otázka:

Daň z nabytí nemovitosti

Dobrý den, mám dotaz na právo finančního úřadu změnit výši daně z nabytí nemovitých věcí. V roce 2016 (7.7.2016) jsem prodal zahrádku v kolonii.Výměra zahrádky byla 417m2 a cena byla obvyklá v dané lokalitě.Konkrétně 262000,-kč. Vyplnil jsem daňové přiznání a zaplatil daň 10480,-kč. Tento týden mi přišel mail z FÚ a já vám ho zde ukážu. "Dobrý den, Dnes jsem chtěla vyměřit Vaše daňové přiznání k dani z nabytí nemovitých věcí, které se týkalo prodeje zahrádkářské chaty s pozemky v katastrálním území Františkov u Liberce. Nemovitost jste prodával spolu s manželkou panu Jindřichu Matěnovi. Když jsem zadala do programu Vaše vyplněné přílohy pro určení směrné hodnoty (nutno podotknout, že jste je měl správně vyplněné) vychází mi směrné hodnota oproti kupní ceně vysoko a to na 589.202,- Kč. 75% této směrné hodnoty, které se porovnávají s kupní cenou dělají 441.901,- Kč. Daň tedy vychází na 17.680,- Kč, což je o 7.200,- Kč víc než Vaše vypočtená záloha z kupní ceny. Chci se zeptat zda budete akceptovat doplatek na dani a nebo si dodatečně necháte zpracovat znalecký posudek, který by musel být zpracován dle vyhlášky MF č. 53/2016 Sb., která byla v platnosti k právním účinkům Vaší kupní smlouvy. Děkuji za odpověď a přeji hezký den" Je to vůbec možné takhle zpětně měnit vyměřenou daň a po takové době? Navíc ta směrná hodnota je úplně mimo realitu. Budu velmi rád, když mi dokážete poradit, jak mám dál postupovat, ale dávat zase nějakých 5000,-kč za znalecký posudek nechci. Děkuji J.Šitina
Odpověď:

1) Skutečnost, že správce daně vyměřuje daň až po dvou a půl letech je ostudná, nicméně zlobit byste se měl spíš na naše zákonodárce, že jim v zákoně žádnou lhůtu, do kdy musí vyměřit, nedal.

2) I když dáte odhadci 5 tis. Kč za odhad, není jisté, že Vám napočítá cenu nižší než kolik vyšlo finančnímu úřadu. Bude postupovat podle stejného zákona o oceňování a pokud se správce daně nespletl, tak s tím asi moc jiného nevykouzlí.

Osobně bych se pokusil zajít za odhadcem, jestli by byl ochoten to za nižší částku spočítat, aniž by sestavoval posudek (přece jen spočítat číslo je výrazně méně práce než sepsat posudek) a podle toho, k čem se dopočítá se rozhodl dál (akceptovat výpočet FÚ nebo investovat do odhadu).

Každopádně správce daně postupuje v souladu se zákonem (včetně toho, že Vám poskytuje právo posudkem doložit cenu, pokud toho  budete chtít využít). pb