Online poradna

Otázka:

Prodej stravenek s DPH

Dobrý den, potřebuji se zeptat na odkup stravenek . Podnikatel přijímá stravenky od lidí a účtuje na pokladně jako tržby, je to evidované a zahrnuté do celkových měsíčních tržeb. Dodává mu pečivo jedna firma, která mu zasílá faktury. Čas od času od něho vybere stravenky a pošle mu dobropis na opravdu vysokou sumu vč 21% DPH, která ani zdaleka nepokryje zápočtem dodané pečivo. Rozdíl zasílají na podnikatelům účet. Můj dotaz je, jestli je to nedaňový příjem, když "hodnota" stravenky je už v tržbách a co to vysoké mínusové DPH - bojím se, co to provede v kontrolním hlášení. Dobropis je třeba na -50 000,- Kč a DPH -10 500,- Kč. Děkuji.
Odpověď:

a) stravenky, které podnikatel vybírá, má odvést (vyměnit za peníze) vydavateli stravenek a ne je prodávat dál.

b) na prví pohled se mně to jeví od té jedné firmy co dodává pečivo pěkně vypečené, pokud jim dáte za 60 500 Kč stravenek, ona Vám pošle 60 500 Kč a vy z toho odvedete státu 10 500 Kč a ta jedna firma dostane od státu zpět 10 500 Kč. Proč to dělá ta jedna firma, co Vám dodává pečivo chápu, ale proč to dělá podnikatel?

c) prodávat stravenky s 21 % sazbou DPH odporuje zákonu o DPH

d) pokud stejný dobropis uvede v kontrolním hlášení ta jedna firma předpokládám, že žádný problém nenastane. Mám za to, že systém kontrolního hlášení hlídá shodu mezi oběma stranami, ale logiku, že dobropisů je více než faktur už ne... pb