Online poradna

Otázka:

Zdanění příjmu z Anglie

Dobry den, Bydlim a pracuji v Anglii uz 10 let. Nedavno me moje firma povolila vykonavat pracovni cinnost online z domu z Cech. Vypadalo by to tak, ze 3 tydny v mesici budu pracovat z Cech online a jeden tyden v mesici musim prijet zpet do Anglie a pracovat odtud. Fakta - V Anglii jsem od roku 2007, od te doby jsem pracoval jenom pro Anglicke firmy. - Pro soucasnou firmu pracuji dva roky. - Moje firma sidli v Anglii - Firma nema zadnou pobocku v Cechach - Smlouva mam na dobu neurčitou (HPP) - Napln prace nesouvisi s Ceskou Republikou - Kazdy mesic budu pracovat z domu 3 tydny (v Cechach) a 1 týden budu pracovat v kancelari firmy zpet v Anglii - Moje mesicni mzda je vyplacena na muj anglicky ucet - Doplacim na duchodove sporeni z vyplaty pomoci firemniho balicku benefitu Obecna otazka je - co budu muset platit v Cechach az se prestehuji (dane, socialni, duchod a zdravotni)? Nebo vše zustane nadale tak jak je (to znamena vse platim v Anglii)? Podle dosavadich informaci, ktere jsem nasel na ceskych strankach jsi nejsem jisty jestli dane budu i nadalet platit v UK nebo v Cechach? Take si nejsem jisty jestli se na moji situaci vztahuje dvojite zdaneni? Predem dekuji za jakoukoliv radu nebo alespon kontakt na osobu, ktera by me mohla s timto pomoci
Odpověď:

Nejprve byste si měl vyjasnit, ve které zemi jste daňovým rezidentem. Viz třeba http://www.adar.cz/41-zdaneni-zahranicnich-prijmu .

Předpokládám, že po přestěhování to bude ČR.

Příjem Vám bude zdaňován zaměstnavatelem v Anglii.

Pokud budete rezidentem v ČR, bude podléhat i zdanění v ČR. Pokud to však budou Vaše jediné příjmy, nemusíte v ČR podávat přiznání ani platit žádnou daň.

Smlouva o zamezení dvojího zdanění se na vás zcela určitě vztahuje, takže pokud budete mít jiné příjmy, sice příjem z Anglie budete v přiznání uvádět, ale smlouvu využijete na snížení daně v ČR.

Pomoci s tím Vám může např. daňový poradce ve Vašem okolí, který se zabývá zdaněním příjmů ze zahraničí. pb