Online poradna

Otázka:

Paušální výdaje při poskytování ubytovacích služeb

Dobrý den, chci se zeptat jsem zaměstnanec a na IČO pronajímám vlastní byt - jaké mohu uplatnit náklady paušálem 30 nebo 60 %? Pokud bych uplatňoval skutečné náklady mohu si dát do nákladů platbu hypotéky na byt? A je možné zahrnout do nákladů stravování snídaně (pokud kupuji z vedlejšího hotelu poukazy na snídaně), když nemám na ŽL obor stravování? Děkuji za odpověď.
Odpověď:

Nevím, co je to "pronajímat byt na IČO".

Pokud máte živnostenský list na ubytovací služby popř. realitní služby a na základě takovéhoto živnostenského listu někomu zajišťujete službu, pak příjem vykazujete v § 7, z příjmu odvádíte sociální a zdravotní pojištění a paušální náklady uplatňujete 60 %.

Pokud máte živnostenský list na jinou činnost, ale na jeho základě smíte a skutečně provádíte pronájem, pak příjem vykazujete v § 7, z příjmu odvádíte sociální a zdravotní pojištění a paušální náklady uplatňujete 30 %. Pak i na další případnou činnost OSVČ ("činnost na IČO") musíte uplatňovat paušální výdaje.

Pokud nepronajímáte na základě živnostenského oprávnění, ale byt je ve Vašem obchodním majetku, pak příjem vykazujete v § 7, z příjmu odvádíte sociální a zdravotní pojištění a paušální náklady uplatňujete 30 % a to pouze v případě, že jako OSVČ uplatňujete paušální výdaje.

Pokud nepronajímáte na základě živnostenského oprávnění, ani byt nemáte ve Vašem obchodním majetku, pak příjem vykazujete v § 9, z příjmu neodvádíte sociální ani zdravotní pojištění a paušální náklady  uplatňujete 30 % a to i v případě, že jako OSVČ uplatňujete skutečné výdaje.

Z toho, že poskytujete (byť zprostředkovaně) snídaně, předpokládám, že poskytujete ubytovací služby, tj. že jste první uvedený případ.

Pokud uplatníte skutečné výdaje, můžete si uplatnit úroky z hypotéky (splátku jistiny ne, ale místo ní si můžete uplatnit odpisy bytu).

Pokud součástí Vašeho příjmu jsou peníze za zajištění snídaní, můžete si jako výdaj uplatnit tyto snídaně. To nezávisí na tom, jaký název má živnostenský list, na základě kterého snídaně prodáváte. pb