Online poradna

Otázka:

Odpisy bytu a daň z nabytí

Dobrý den, v roce 2015 jsem koupila byt, který jsem hned pronajala. Za rok 2015 jsem použila do daňového přiznání jako výdaje skutečné výdaje (ale bez odpisů). Za rok 2016 chci již uplatnit odpisy nemovitosti. Mám začínat jako rok 1 (1,4%) nebo jako rok 2 (3,4%) s tím, že rok 2015 je brán jako přerušení odpisů? Druhý dotaz, mohu jako výdaj uplatnit daň z převodu nemovitosti? Děkuji za odpověď!
Odpověď:
  1. pokud jste v roce 2015 neuplatňovala odpisování, pak je rok 2016 prvním rokem odpisování (tj. 1,4 %); pokud byste však v roce 2015 uplatnila byť jen 1 kč odpisů (rovnoměrné odpisy můžete uplatnit i v nižší dazbě než 1,4 %), pak máte letos duhý rok odpisování (3,4 %)
  2. Do roku 2017 můžete daň z nabytí nemovitosti uplatnit jako uznatelným výdajem v roce jejího zaplacení zcela bez problémů. Od účinnosti novely zákona o daních z příjmů to již tak zřejmé nebude. Závisí na to otázce, zde tato daň je či není povinnou součástí pořizovací ceny a v tom nejsou názory sjednocené. Pokud by převážil názor, že se jedná o povinnou součást vstupní ceny, nebude již uznatelný jako výdaj jednorázově, ale bude možné o něj zvýšit základ pro dopisy. pb