Online poradna

Otázka:

Daňové přiznání spolku

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat na podávání daňového přiznání u mysliveckého spolku? Dostala jsem funkci pokladníka a příjem máme z vkladů členů a prodeje zvěřiny,vydaje na krmivo a pod. Tento rok začínáme a nedokazu odhadnout roční obrat,ale určitě nepřesáhne 50tis. Jak podat daňové přiznání? A je to povinné?? Velice děkuji!! S pozdravem B.

Odpověď:
  1. je potřeba ze stanov spolku zjistit, zda prodej zvěřeny je součástí poslání spolku, nebo je to činnost nad rámec jejich poslání, kterou dělají z důvodů vydělat si peníze
  2. pokud se jedná o poslání a spolek dosahuje ze své činosti ztrátu, nemusíte se registrovat k dani z příjmu, nemusíte podávat přiznání ani platit daň (prodej zvěřiny se ale i v tomto případě započítává do obratu pro DPH, což vás asi nebolí, ale není předmětem EET)
  3. pokud se jedná o poslání a spolek dosahuje ze své činosti zisk, nebo prodej zvěřeny není poslání, musíte se registrovat k dani z příjmu, musíte podávat přiznání i když daň možná vyjde 0 Kč (prodej zvěřiny bude předmětem EET, jen pokud není posláním a zároveň přesáhne 175 tis. Kč ročně, což vás asi nebolí)

Rozhodně doporučuji si zajít na nějáké školení účetnictví a daní pro neziskové organizace. pb