Odpověď:Automobil a daň z příjmu podnikatele.
„Začínám podnikat a chci používat soukromý automobil i pro podnikání. V této souvislosti mám několik dotazů.Za prvé se chci zeptat, zda je nějak předepsána forma, jak má takové vyúčtování vypadat. U mého bývalého zaměstnavatele jsme používali cestovní příkaz. Ten mi však příliš nevyhovuje. Chci se tedy zeptat, jestli existuje nějaký předepsaný tiskopis a jaké má náležitosti? Musí být na cesťáku uveden čas odjezdu a příjezdu, včetně všech zastávek? Někde jsem viděl knihu jízd soukromého vozidla, dala by se použít pro evidenci jízd a do účetnictví (daňové evidence) zadávat jednou za měsíc vypočtenou částku. Je třeba uvádět soukromé a služební kilometry, nebo stačí uvádět pouze služební?Dále se chci zeptat na cenu pohonných hmot. Podle § 24 odst. 2 písm. k) bod 3 zákona o daních z příjmů je možné použít průměrné ceny dle ministerstva financí, která je však dispozici až po skončení roku, nebo doložit cenu doklady o nákupu. Chci se tedy zeptat, jak takovou cenu počítat? Ceny se stále mění, jsou jiné na každé čerpací stanici. Je možné je průměrovat?Mohu uplatnit zaplacenou silniční daň jako daňový výdaj?“
Ověřeno 2012 V první řadě záleží na tom, zda automobil vložíte do obchodního majetku své firmy či nikoliv. V každém případě vedete knihu jízd a platíte silniční daň (různým způsobem).V knize jízd uvádíte datum, účel jízdy, kam a kolik km jste ujel.
Pokud máte automobil v obchodním majetku firmy, cenu PHM prokazujete paragony, v nákladech máte opravy, dálniční známku a odpisy. Pokud automobil používáte i soukromě, potom určíte poměr nákladů. Silniční daň platíte, v těch měsících, kdy bylo auto zařazeno v obchodním majetku.
Pokud automobil nevložíte do podnikání, ale budete ho k podnikání používat, vedete knihu jízd a do nákladů si uplatňujete náhradu za použití (3,50 Kč/km) a výdaje za benzín buď průměrem (stanoveným MF) nebo dle uschovaných paragonů. Silniční daň platíte za měsíce, v nichž se automobil používal.