Online poradna

 

 

Čeho se váš dotaz týká?

 

Otázky a odpovědi 


Celkem nalezeno 58 výsledků v kategorii FO - (nezáleží na druhu příjmů) se štítkem daň z příjmu (DP)
Prodej bytu obdrženého darem  18.03.2018
Mám dotaz ohledně daně z příjmu z prodeje nemovitosti, a to konkrétně, zda v souvislosti s prodejem nemovitosti vzniká mně a mé sestře jakákoliv daňová povinnost v případě, že se jedná o prodej bytové jednotky, kterou nám darovala naše babička v roce 2015. Naše maminka, babičky jediná dcera, již nežije. Babička před rokem zemřela a se sestrou jsme tuto nemovitost koncem loňského roku prodaly. V bytě jsme neměly trvalý pobyt.Děkuji.
Zobrazit odpověd


Příležitostné příjmy  16.03.2018
Dobrý den, mám prosím dotaz týkající se daňového přiznání fyzických osob. Pokud podávám daňové přiznání (ať už je to z jakýchkoliv důvodů, třeba i dobrovolně) a mám hlavní pracovní poměr v daném zdaňovacím období, chci se zeptat, jestli musím tzv. příležitostné přijmy do 30 tis. Kč podle par. 10 daňového zákona uvádět v mém daňovém přiznání? Děkuji. S pozdravem P
Zobrazit odpověd


Bonus na dítě při započtení daně dle zaplacené v zahraničí  14.03.2018
V roce 2017 byl jediným příjmem příjem ze závislé činnosti v Rakousku (tam placeno pojištění i daň). Daňové přiznání by nemuselo být podáno ale při jeho zpracování (podle smlouvy o dvojím zdanění s Rakouskem) vyplývá nárok na bonus na dítě. Je nárok na bonus a má tedy smysl podávat daňové přiznání (nebo se tento příjem nezapočítává podle §35c ZDP a nárok není) ? V minulosti jste řešili obdobný případ za rok 2014 u SRN kde je to ovšem jednoznačné ze smlouvy o dvojím zdanění. Děkuji za odpověď
Zobrazit odpověd


Příjmy z pronájmu  13.03.2018
Dobrý den, 1.nikde nemohu dohledat způsob výpočtu dílčího základu daně z příjmů z pronájmu podle § 9 , kdy pronajímám 2 nebo i více různých bytů a odepisuji skutečné náklady a u jednoho bytu se dostanu do ztráty. Příklad: 1.byt příjmy: 100 000, výdaje 120 000(zrychlené odpisy nemovitosti) = mínus 20 000 Kč. 2.byt příjmy: 50 000, výdaje 23 000= +27 000Kč. Výsledkem je tedy -20 000 + 27 000 = 7 000 Kč, což bude základ daně? Nechci vykazovat ztrátu, aby se mi neprodloužila lhůta pro doměření daně. 2.Mám hlavní příjem podle paragrafu 6. K tomu příjem z pronájmu podle § 9. V roce 2015 jsem u pronájmu vykázala ztrátu (příjmy byly nižší než výdaje), v roce 2016 jsem celou ztrátu z roku 2015 u nájmu uplatnila, základ daně tak byl 700 kč.. V roce 2017 mám základ daně z nájmu 1000 Kč. V kterých letech se mi prodloužila lhůta pro doměření daně? Je to z 3 na 8 let? Nebo z 3 na 5 let? 3.dotaz se týká vyúčtování do konce zdanitelného období. Mám sice zálohy na služby a energie v nájemní smlouvě vedeny extra, ale nejsem schopen vyúčtovat dříve, než v dubnu následujícího roku, kdy obdržím vyúčtování od SVJ. Musím energie zahrnout do příjmu z pronájmu? 4.Musím jako příjem evidovat-dokladovat výpisy z účtu nebo stačí napsat datum a částku? Předkládám při případné kontrole FU také nájemní smlouvu? 5. S jakou cca částkou mám počítat, pokud potřebuji poradit s podáním DP + vedením účetnictví? Jsem FO pouze s příjmy podle paragrafu 6 a 9, ale chci si udělat ŽL (OSVČ vedlejší činnost), protože předpokládám příjmy z podnikání v řádu jednotek faktur ročně. Máte nějakou sazbu na hodinu pro tento případ? Děkuji za odpověď.
Zobrazit odpověd

Kombinace paušálních a skutečných výdajů  10.03.2018
Dobrý den, vlastníme s mužem byt, který pronajímáme, uplatňujeme výdaje včetně odpisů ve skutečné výši. Muž nyní dostal od bratra darem druhý byt. S ohledem na to, že se jedná o dar bez darovací daně, znamená to uplatňovat náklady pušálem tj.30%. Je možné u každého bytu postupovat jinak? Příjmy z nájmu zdaňuje muž, který má jinak jen příjmy ze zaměstnání. Moc děkuji z aodpověď. M
Zobrazit odpověd


Ojedinělá přednáška a studie  23.02.2018
Dobrý den, moc prosím o radu, lékařka- zaměstnaná, v roce 2017 udělala mimo zaměstnání pro jednu organizaci 1 přednášku za 6000,- Kč a jednu studii za 10000,-Kč. Musí podávat přiznání k dani nebo může oba příjmy považovat za příležitostnou činnost do 30tisíc osvobozenou a do daní neuvádět? Moc děkuji za případnou odpověď
Zobrazit odpověd




Předčasné ukončení životního pojištění  13.02.2018
Dobrý den, v roce 2017 zaniklo předčasně soukromé životní pojištění, před dosažením věku 60 let, které splňovalo podmínky pro uplatnění odčitatelné položky. Z pojišťovny přišel dopis, ve kterém je uvedeno, že pojištění nemá ke dni svého ukončení kladnou kapitálovou hodnotu a proto nemohou vyplatit odkupné. Musí se dodanit částky, o které byl v uplynulých 10 letech snížen základ daně? Děkuji za odpověď. S přáním pěkného dne M V
Zobrazit odpověd


Prodej akcií  09.02.2018
Dobrý den, mám dotaz ohledně Přiznání k dani z příjmů_prodej akcií. Odpověď jsem k tomuto tématu sice našla, ale na rok 2015 a nevím, jestli se od té doby něco nezměnilo. v roce 2017 jsem prodala akcie, ktré jsem vlastnila cca měsíc. Zisk z jejich prodeje musím předpokládám přiznat? Další akcie jsem prodala po 13 měsících ve vlastnictví - zde je mám přiznat nebo ne? Jedná se o akcie českých společností. Děkuji předem Radka Nováková
Zobrazit odpověd

Zdanění FO  06.02.2018
za rok 2017 nemám příjem z práce (nemoc, pak pracák) příjem z pronájmu bytu 47000,- příjem z dohody o narovnání 5000,- §1903 zákona 89/2012 příjem za nájem technologie ZS 116,87 z neveřejné sítě v prost BD 1) Prosím jak mám zdanit částky 5000, a 116,87.. jsou to příjmy podle § 10???? 2) A mám nárok na slevu na poplatníka???
Zobrazit odpověd



Slevy na dani nerezidenta  01.02.2018
Dobrý den, žiji trvale v zahraničí (mimo EU), ale v roce 2017 jsem obdržel jednorázový finanční příjem (finanční bonus za předchozí rok, kdy jsem žil a pracoval v ČR). Lze uplatnit slevu na poplatníka v plné roční výši (cca 24tis Kč), jen poměrově za měsíc, kdy jsem obdržel finanční příjem (cca 2tis Kč) nebo slevu nemohu uplatnit vůbec? Většina mých příjmů (více než 90%) nepochází z ČR. Celkově mé celosvětové příjmy (včetně těch z ČR) budu danit v zemi, kde jsem daňový rezident. Děkuji, Petr
Zobrazit odpověd



Sleva na manželku  26.01.2018
Dobrý den, V roce 2017 jsem mela nárok na sirotčí důchod ve výši přes 70 000,- zažádala jsem o něj ale až ke konci roku a bude mi tedy vyplacen až v únoru 2018. V roce 2018 už na důchod nárok mít nebudu. Kdyby si manžel chtěl na mě uznat slevu na dani, může to udělat za rok 2017 nebo až posléze za rok 2018? 70 000,- totiž dostanu pouze v roce 2018, ale píšou, že mi peníze vyplácí za období v roce 2017. Jde tedy o to, za které období peníze dostávám, nebo o to kdy je dostanu? Děkuji vám Nikola
Zobrazit odpověd

Sleva na manželku  24.01.2018
Manželka má nárok na sirotčí důchod jehož souhrnná výše je > 68tisíc Kč/rok (tedy nelze žádat o slevu na manželku). Nicméně pokud si tento důchod nebude nyní vyplácet, ale nechá si ho vyplatit až někdy v budoucnu a i zpětně, tak lze nyní žádat o slevu na manželku? Jinými slovy mě zajímá, jestli se do limitu počítá jen to, co přijde na účet nebo i to, na co má člověk nyní nárok, ale ještě reálně ty peníze na účtu nemá (respektive pokud v budoucnu zažádá o zpětné vyplácení důchodu, tak budu muset vrátit slevu na manželku za ty roky, kterých se to týká?). Díky Karel
Zobrazit odpověd

Použití příjmu za prodej bytu  23.01.2018
Dobrý den, kvůli stěhování za jiným zaměstnáním prodávám čerstvě zrekonstruovaný z zkolaudovaný RD, ve kterém jsem cca 3 měsíce bydlel. Pokud vím, tak když použiji výnos z prodeje domu na nákup jiného bydlení, měl bych být osvobozen od daně z příjmu. Je nutné v tom případě koupit pouze již hotovou nemovitost, nebo lze postavit nový dům či zrekonstruovat starý. Je možné jako náklad na nové bydlení uplatnit i zařízení nového bytu (kuchyň, topení, podlahy, ...). Za jak dlouho musím výnos z prodeje využít? Děkuji
Zobrazit odpověd