Online poradna

 

 

Čeho se váš dotaz týká?

 

Otázky a odpovědi 


Celkem nalezeno 6 výsledků v kategorii OSVČ - podnikající fyzické osoby se štítkem nemovitosti a byty
Vyřazení z obchodního majetku před prodejem  05.08.2016

FO, které zpracovávám účetnictví se rozhodla prodat nemovitost ve které podniká a ukončit činnost. Vzhledem k tomu, že od roku 1995 mají objekt v podnikání, uplatňovali daňové odpisy, prováděli technická zhodnocení, tedy zahrnovali tyto částky do nákladů podle § 7. Dostalo se jim rady, aby budovu na počátku roku 2016 vyřadili a prodejní cenu zahrnuli do příjmů podle § 9. Nějak se mi to nezdá. Můžete mi, prosím, poradit, zda § 9 by byl správně a FÚ by tuto transakci nenapadl? Předem Vám děkuji za odpověď. A Z

Zobrazit odpověd


Odpisy a technického zhodnocení družstevního bytu  13.04.2016

Dobrý den, jsem OSVČ, mám v plánu koupit družstevní byt za účelem pronajímání. Dotaz: mohu si tento byt odepisovat z daní, z jaké částky se odpis vypočítává, mohu pronajmout byt svým rodičům, kteří by pouze hradili výše nákladů na byt (výše nájmu). Můžu si náklady na rekonstrukci dát do nákladů. Děkuji za odpověď I.V.

Zobrazit odpověd

Nemovitost používaná na pronájem i podnikání  05.03.2016

Dobrý den, jsem FO-podnikatel, mám mimo jiných živnost na ubytovací služby, mám nemovitost, není vložena do obch. majetku firmy, kterou jsem pronajímala pomocí agentury turistům, zajištovali jsme úklid, výměnu prádla, faktury za energie jsme dávali do účetnictví, vše § 7, od půlky roku jsme ale nemovitost pronajali k trvalému bydlení soukromé osobě (nájemní smlouva), energie bude hradit sama a žádné služby již poskytovat nebudeme. Je možno tento příjem dát do §9, když se změnily podmínky? Polovinu roku zdaňovat podle §7, když poskytujeme ubytovací služby, faktury za energie dávat do nákladů, a zbytek roku, kdy se pronajímá soukromé osobě pro účely bydlení podle § 9, paušál 30%? Je to možné takto kombinovat půl na půl? Za odpověď velice děkuji.

Zobrazit odpověd

Odpisy při prodeji v lednu  19.02.2016

Dobrý den mám dotaz ohledně uplatnění odpisu u FO-nepodnikatele, který má pouze příjmy dle §9. Pronajímá více nemovitostí. V 01/2015 prodal nemovitost (zdanitelné příjmy cca 14 tis. Kč). Může uplatnit celou 1/2 ročního odpisu (cca 50 tis. Kč), dostat se tak do záporného čísla a snížit tak příjmy z ostatních nemovitostí, nebo může uplatnit odpis pouze do výše příjmů z této konkrétní nemovitosti (14 tis. Kč). Za odpověď předem velice děkuji. DH

Zobrazit odpověd

Prodej lesa  19.01.2016

V roce 2009 jsem dostal darem od otce les, který jsem zařadil do majetku - daň z nemovitostí jsem zahrnoval do výdajů. Ostatní výdaje ani příjmy jsem neúčtoval. V r. 2015 jsem les prodal. Jsem OSVČ podnikající v zemědělství. Tržba za les byla 140000,00 Kč. Prosím o sdělení, zda tržbu zahrnout do příjmu. Přečetl jsem různé rady na internetu ohledně prodeje nemovitostí, ale buď jsou staršího data nebo se nehodí na tento případ. Děkuji za odpověď náklady uhradím. T J

Zobrazit odpověd