Online poradna

 

 

Čeho se váš dotaz týká?

 

Otázky a odpovědi 


Celkem nalezeno 6 výsledků v kategorii FO - (nezáleží na druhu příjmů) se štítkem odpisy
Odpisy bytu  28.03.2015

Dobrý den, nevím jak mám účtovat odpisy k bytu. Respektive stanovit počátek doby odpisování. Byt byl koupen v červnu roku 2013, a do do září roku 2014 jej užíval majitel pro svou potřebu. Od října r. 2014 je byt pronajat. Základnou pro odpisování nemovitosti je tedy její pořizovací cena, nevím ale, zda mám zahájit odpisování nemovitosti dnem pořízení, nebo dnem pronájmu, a zda se odpisuje celý rok, když pronájem byl pouze poslední čtyři měsíce roku 2014.

Zobrazit odpověd

Krácení odpisů pronajímaného bytu  26.02.2015

Dobrý den, v loňském roce jsme pronajímali byt (odepisovaný) a nájem byl v květnu ukončen. Od června do září jsme byt využívali pro soukromé účely. A od října do teď je byt zase pronajímán. Můžu v tomhle případě použít celou výši odpisu nebo jen 1/2 když došlo v loňském roce k ukončení pronájmu nebo se bude odpis krátit podle měsíců? Za odpověd velice děkuji.

Zobrazit odpověd



Odpisy při přerušení nájmu  03.02.2015

Dobrý den,mám dotaz k pronájmu bytu. V r. 2007 jsem si koupil byt (novostavbu), který jsem pronajímal v r. 2008 a v r. 2009 – výdaje z pronájmu jsem uplatnil paušálem, poté byl byt prázdný a znovu ho začnu pronajímat v r. 2015. Tentokrát bych chtěl použít skutečné náklady – odpis. Moje otázka zní, jakou cenu mám použít při odpisu (pořizovací cenu z r. 2007 nebo si musím pořídit odhad) a jaké procento odpisu mohu použít 1,4 nebo 3,4%. A dále mám ještě druhou otázku, v r. 2015 si chci koupit druhý byt (rovněž novostavbu), do kterého si nechám odbornou firmou - udělat kuchyňskou linku vč. obkladů - a dovézt spotřebiče tj. sporák, odsavač par, lednička, pračka – mohu si uvedené náklady odečíst jednorázově jako výdaj, nebo se to bude brát jako technické zhodnocení bytu. Děkuji za odpověď R K

Zobrazit odpověd

Odpisy při pronájmu  22.01.2015

Dobrý den, mám dotaz ohledně uplatňování odpisů do výdajů FO před zahájením pronájmu. Konkrétně jde o FO (nepodnikatele), která má příjmy pouze z pronájmu dle §9 ZDP, uplatňuje skutečné výdaje. Vlastní více nemovitostí za účelem pronájmu, z nichž má příjmy. 1) Předmětná je nemovitost, kterou pořídil v r. 2011 (koupě) za účelem pronájmu, který však dodnes nezapočal z důvodu rekonstrukce celé nemovitosti. Bylo o ní účtováno takto: k 31.12.2011 byla zařazena v PC a byl uplatněn odpis za rok 2011, dále pak byl uplatněn odpis za r. 2012, v r. 2013 bylo provedené 1. tech. zhodnocení a opět byl uplatnění odpis za r. 2013. Budova však ještě pronajímána není a nenese žádné příjmy. Mohly být tyto odpisy uplatněny? ...snížily vlastně příjmy z ostatních nemovitostí. 2) Pokud se již nemovitost pronajímá, ale pouze z části (protože to z technického hlediska není možné), je možno uplatnit celý odpis, či pouze jeho část? Za odpověď předem velice děkuji. HD

Zobrazit odpověd