Online poradna

 

 

Čeho se váš dotaz týká?

 

Otázky a odpovědi 


Celkem nalezeno 11 výsledků v kategorii OSVČ - podnikající fyzické osoby se štítkem __pro odborníky__
Daňová evidence a výdaje paušálem  25.11.2014

Dobrý den, chtěla bych se zeptat,

  1. Pokud fyzická osoba uplatňuje paušální výdaje a chce přejít na vedení účetnictví. Postupuje se stejně jako u přechodu z daňové evidence na účetnictví?
  2. Druhý dotaz je, zda taková osoba, která si uplatňuje výdaje paušálem může vést daňovou evidenci, jde o plátce DPH. Našla jsem: Daňovou evidenci vedou pouze fyzické osoby, které mají příjmy z podnikání nebo z jiné samostatné výdělečné činnosti, a to pouze za předpokladu že nevedou účetnictví (tzn. nejsou uvedeny v § 1 odst. 2 zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví) a neuplatňují tzv. paušální výdaje. Proč by daňovou evidence nemohl vést ten, kdo si uplatňuje paušální výdaje. Bylo by to protizákonné, kdyby si ji vedl a nevedl pouze evidenci příjmů a pohledávek? Předem děkuji za odpověď. L K
Zobrazit odpověd

Pronájem a podnikání v jednom domě  10.10.2014

Jsem OSVČ. Vlastním rod.dům, ve kterém podnikám + část pronajímám - uplaňuji 30% paušál. Dům není zařazen do majetku firmy. V prostorách na moje podnikání proběhla oprava podlah - výměna dlažby apod. Mohu tyto výdaje uplatnit jako výdaj z podnikání. Za radu předem děkuji M.

Zobrazit odpověd

Příjmy za knihu  01.07.2014

Dobrý den, už jednou jsem se u vás ptal a byl jsem spokojen. A teď mám dotaz: Jsem starobní důchodce, mám firmu OSVČ, která je plátcem DPH, za rok malý obrat. Teď jsem napsal knihu, vše jde na mě, jsem autor, vydavatel, prodejce. Tato kniha a vše, co s ní souvisí, nemá nic společného s činností mé firmy. Odběratelé nejsou plátci DPH. Na portálu " Jak podnikat " v rubrice Autorské příjmy je info, že pokud je příjem od jednoho zákazníka do 10 tis v úhrnu za rok tedy 120 tis., tak stačí odvést 15% srážkovou daň z příjmu - vyfakturované - částky. A tím vše končí. Mohu si vybrat, zda dám Autorský příjem do firmy a nebo půjde zvlášt? Děkuji mnohokrát F

Zobrazit odpověd

Tuzemské stravné na zahraniční cestě  23.03.2014

Dobrý den, prosím o radu.OSVČ je na služební cestě a v jednom dni stráví 7 hodin v ČR a 3 hodin v SRN. Je správně, že OSVČ nevznikne za 7 hodin nárok na stravné v ČR ( má nárok až nad 12 hodin) a v SRN má nárok na 1/3 stravného ( nevznikl nárok na tuzemské stravné). Pokud by byl zaměstnanec na stejné pracovní cestě, vznikl by mu nárok pouze na tuzemské stravné( doba v SRN se připočítá k době strávené v ČR). Je to tak správně? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověd

Stravné do exotických (neuvedených) zemí  14.03.2014

Dobrý den. Manžel pracuje jako OSVČ v zahraničí, pro českou firmu. Diety všech jeho pracovních míst jsem našla. Ale loni byl na Guadaloupe a Ile de Reunion. Obojí jsou francouzké kolonie. Počítají se tedy diety jako ve Francii...tedy 45eur?! Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověd


Příjem z pronájmu a paušální výdaje  12.02.2014

Dobrý den, rád bych Vás poprosil o následující radu. Pokud kadeřnice (OSVČ), která si pronajímá nebytový prostor a vlastní veškeré vybavení v tomto prostoru, pronajímá tzv. křeslo jiné kadeřnici, která ji platí měsíční nájemné. Je tento zdroj příjmů dle §7 nebo §9 zákona o dani z příjmů? Sama má pouze ŽL na kadeřnické služby, kde uplatňuje výdaje paušálem ve výši 80%. Jakou výši paušálu může použít u příjmů z výše uvedeného nájmu? Děkuji Vám za Vaší ochotu odpovědět.

Zobrazit odpověd

Výdaje před zahájením podnikání  07.02.2014

Dobrý den. Podnikání OSVČ (lékař) začalo k 1.1.2013. Před tímto datem (tedy v roce 2012) byly zaplaceny výdaje na zařízení živnosti (nákup drobného majetku, právní služby, poplatky). Celkem cca 80 tis Kč. Nebyl nakoupen žádný dlouhodobý majetek. Lze tyto výdaje jednorázově uplatnit do nákladů v roce 2013? Není mi jasné, kdy to lze udělat, kdy je nutné zřizovací výdaje odepisovat a případně kdy to udělat vůbec nejde. OSVČ vede daňovou evidenci. Děkuji.

Zobrazit odpověd

Převedení auta na úvěr  07.02.2014

Dobrý den, prosím o radu. V roce 2012 jsem koupila nové auto do podnikání v hodnotě 250 tis Kč na úvěr. Uplatnila jsem si odpis za rok 2012. V roce 2013 úvěr převzala s.r.o. Auto jsem do s.r.o. prodala za cenu zaplacených splátek. V kupní smlouvě máme uvedeno, že kupní cena činí 40 tis Kč (hodnota uhrazených splátek) a že s.r.o. bude pokračovat ve splácení úvěru. Je to ošetřeno i převodem u úvěrové společnosti. Jak s odpisem roku 2013 (poloviční výše?) a zůstatkovou cenou auta? Do příjmů si dám jen těch 40 tis Kč? Děkuji moc za Vaši odpověď.

Zobrazit odpověd

Zdanění AH jako vedlejších příjmů od roku 2014  31.01.2014

Dobrý den, jsem lektorkou angličtiny a pracuji ve vlastním jazykovém studiu. Souběžně s výukou jsem napsala již 9 publikací o angličtině, za které dostávám průměrně honorář asi 60.000,- za rok. Asi za 4 roky mám odejít do starobního důchodu. Zajímá mě, jak by to bylo s placením odvodů z této výše honorářů, kdybych jakožto důchodce zrušila živnostenský list a nebyla již jinak výdělečně činná. Vztahovala by se na částku cca 5.000,- měsíčně státem stanovená minimální výše odvodů zdravotního a sociálního pojištění? Již teď činí tyto povinné odvody 3.646,- Kč. Znamená to, že by mi za měsíc zbylo pouze 1.354 korun?

Zobrazit odpověd

autorské honoráře do 10 tis. Kč  09.01.2014

Dobrý den. Jsem, respektive od příštího měsíce budu v následující situaci a potřebuji vědět, jaké mám povinnosti: Můj jediný příjem bude smluvně uzavřen autorskou smlouvou, která měsíčně nepřekročí limit autorského honoráře k výplatě 10 000 Kč. (Bude se jednat o psaní článků pro internetové magazíny) Žádné další příjmy mít nebudu, tj. vydělám si měsíčně prostřednictvím smlouvy do deseti tisíc korun. Ve smlouvě bude ošetřeno, že se o zdanění výplaty (15%) budu starat sám. Mám následující dotazy: 1. Kdy, v jakém období a jakým způsobem budu příjem danit? 2. Musím odvádět zálohy na soc. a zdrav. pojištění? Mám za to, že do 10 000 měsíčně ne, je tomu tak skutečně. (Můj zaměstnavatel, firma, pro kterou píši internetové příspěvky mi tvrdí, že soc. a zdrav. se musí platit při překročení příjmu 10 000 Kč za rok, to mi připadne divné, je to podle mě spíše nad 10 000 Kč měsíčně) Samozřejmě, že minimální pojištění (OBZP) platit musím, to vím. Děkuji za odpověď. Radek Mokrý

Zobrazit odpověd