Online poradna

 

 

Čeho se váš dotaz týká?

 

Otázky a odpovědi 


Celkem nalezeno 167 výsledků v kategorii OSVČ - podnikající fyzické osoby se štítkem daň z příjmu (DP)
Prode automobilu  30.12.2014

Dobrý den, prosím o objasnění situace: OSVČ vloží automobil do obchodního majetku k 1.1. - stáři OA do jednoho roku od pořízení. PC je 300 tisíc. Používáno i pro osobní potřebu, použit bude také paušál na vozidlo. Odpisování rovnoměrné. V prvním roce odpis 33.000x0,80 = 26400Kč, paušální výdaje 12x5000x0,80 = 48000Kč. V druhém roce (např. 5. březen) OA prodá, odpis je tedy jen 50% - 66750x0,80x0,50 = 26700 Kč. Zůstatková cena je 300000-33000-66750x0,50 = 233625 Kč. Paušální výdaje bude na auto 3x5000x0,80 = 12000Kč. Automobil je prodán za 240000 Kč. Otázka: je možné dát do nákladu celou zůst. částku vozu, tj. 233625Kč nebo nutné také ponížit na 80%? Stejná otázka se týká příjmů z prodeje - zdanitelná je celá část 100% nebo 80%?

Zobrazit odpověd




Převod auta do osobního majetku  23.12.2014

Dobrý den, jsem OSVČ - neplátce DPH zakoupil jsem os.auto v 15.11.2011 a vložil do OM.Auto není vedené na IČO.V tomto roce byl proveden první odpis.V roce 2015 bude proveden odpis poslední.(5 roků).Chtěl bych v únoru 2016 koupit auto nové a stávající převést do osobního vlastnictví.Mohu tuto změnu provést bez toho že bych byl něčím krácen nebo musím počkat do 15.11.2016 tj. pět let od vložení auta do firmy a převod do osobního vl. Děkuji za odpověď.Milan

Zobrazit odpověd

Auto při podnikání  17.12.2014

mám několik dotazů: situace: jsem zaměstnanec a od ledna 2014 i jako osvč jako vedlejší činnost. Mám auto na LPG které používám k podnikání.

  1. Neplatím ovšem silniční daň, ani jsem se nezaregistroval k silniční dani (nevím zda je to nutné), protože je vozidlo na LPG tak nemusím platit silniční daň, stačí v lednu jen podat danové přiznání k silniční dani nebo musím ještě něco udělat?
  2. Měsícne tedy pujde do výdaju 4000 za auto. Muzu k tomu jeste dát náklady na opravy-např. pneumatiky, oprava ložisek, nebo i díly které sám vyměním např žárovka..?Pokud ne jak to udelat?
  3. muj zaměstnavatel mne nekolikrát poslal na služební cestu tímto autem, které používám pro své podnikání a dostal jsem zaplacen klasický cesták.. nebude proto problém pokud toto vozidlo budu mít na danovém priznání k silniční dani? Podnikání a zaměstnání jsou odlišné. Děkuji za odpoved na otázky a rozuzlení...
Zobrazit odpověd

Automobil a ukončení podnikání  16.12.2014

Dobrý den, 20.05.2010 jsem jako OSVČ koupil osobní automobil a jako plátce DPH jsem uplatnil odpočet DPH. Vozidlo bylo odepsáno v roce 2012. K 31.12.2014 chci přerušit podnikání (včetně registrace k DPH) a zajímá mě, za jakých podmínek mohu vozidlo převést z firmy na mne jako soukromou osobu. Zda tak mohu učinit na registru vozidel hned po přerušení podnikání nebo zda je nutné tento krok provést jiným způsobem? Děkuji a s pozdravem

Zobrazit odpověd

Odpisy ve sdružení (společnosti)  16.12.2014

Sdružení FO(nově společnost)-jak bude za rok 2014 odepisovat majetek,který je sice společný,ale evidovaný na jednoho společníka.Nevím jak mám pochopit §28,kdy majetek má odepisovat pouze jeden odpisovatel. Do roku 2013 jsme uplatňovali odpisy v poměru 20,40 a 40%,tak jako rozdělení příjmů a výdajů-dle smlouvy.Pokud by se takto dle % nemohly letos odpisy uplatnit-byl by to docela dost velký problém,jak s daněmi,tak i s SP a ZP. Děkuji moc za odpověď.

Zobrazit odpověd

Vstupní cena pro odpisy  14.12.2014

Dobrý den, jsem 5 roků OSVČ a využívám k podnikání svou řadovou garáž (mimo dům), kterou jsem nabyl cca před 20 lety. Jak si ji mohu zanést do obchodního majetku FO? Ve smyslu jejího ocenění v Kč a následného odepisování? Bude stačit obvyklá cena? Nebo odborný posudek? Děkuji Vám za odpověď

Zobrazit odpověd


PHM u vozidla na úvěr  08.12.2014

Dobrý den, prosím o zodpovězení dotazu: Služební automobil koupený na úvěr (zaúčtovat umíme), jedná se o PHM. Auto mám v majetku, tak by se nabízely skutečné výdaje za PHM nebo paušál, ale na školení nám říkali, že díky smlouvě o výpůjčce (auto tedy vlastně není do zaplacení úvěru fakticky majetkem firmy) musí firma účtovat cestovní výdaje (ale bez amortizace, opotřebení Kč 3,70). Můžete, prosím, odpovědět, jaké je správné zaúčtování spotřeby PHM? Děkuji

Zobrazit odpověd


Paušální výdaje při ustájení koní  05.12.2014

Výdaje paušálem: Chtěla bych v roce 2015 provozovat službu ustájení koní. Služba zahrnuje výrobu krmiva - zemědělská výroba, to by bylo hned spotřebováno právě ustájenými koňmi se službou pro ustájení koně jako místování, používání prostor..... Lze uplatnit výdaje paušálem tou nejvyšší sazbou 80 %? Děkuji za odpoď J

Zobrazit odpověd


Souběh pronájmu a podnikání  27.11.2014

Dobrý den, jsem fyzická osoba, vedu DE a jsem čtvrtletní plátce DPH. Jako soukromá osoba chci pronajímat byt (byt nemám v podnikání) soukromé osobě-neplátci ( vystavovala bych příjmové doklady bez DPH). Mohu se řídit paragrafem 9 o pronájmu a v ročním zúčtování daní účtovat jen příjmy a výdaje. Nebo musím doklady dávat do DE a krátit koeficientem? Děkuji za odpověď. Š

Zobrazit odpověd

Daňová evidence a výdaje paušálem  25.11.2014

Dobrý den, chtěla bych se zeptat,

  1. Pokud fyzická osoba uplatňuje paušální výdaje a chce přejít na vedení účetnictví. Postupuje se stejně jako u přechodu z daňové evidence na účetnictví?
  2. Druhý dotaz je, zda taková osoba, která si uplatňuje výdaje paušálem může vést daňovou evidenci, jde o plátce DPH. Našla jsem: Daňovou evidenci vedou pouze fyzické osoby, které mají příjmy z podnikání nebo z jiné samostatné výdělečné činnosti, a to pouze za předpokladu že nevedou účetnictví (tzn. nejsou uvedeny v § 1 odst. 2 zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví) a neuplatňují tzv. paušální výdaje. Proč by daňovou evidence nemohl vést ten, kdo si uplatňuje paušální výdaje. Bylo by to protizákonné, kdyby si ji vedl a nevedl pouze evidenci příjmů a pohledávek? Předem děkuji za odpověď. L K
Zobrazit odpověd

Pronájem soukromého bagru  24.11.2014

dobrý den, fyzická osoba vlastní bagr a auto- vše na r.č., není a nebyly nikdy zahrnuty v obchodním majetku. Tato fyzická osoba tento svůj majetek chce pronajmout s.r.o,kde je jediným společníkem. Podotýkám, že tato fyzická osoba i podniká a je plátce DPH. Toto auto a bagr by pronajala na rok od 1.1. do 31.12.2014. jednalo by se o příjem z § 9 či 10? Nemá živnost. list na pronájem movitých věcí, protože se jedná pouze o rok 2014 a nepředpokládá, že by v tom pokračoval i v roce 2015 a podléhal by tento pronájem DPH? Jak postupovat kdyby toto auto a bagr prodal jako fyzická osoba s r.č. do s.r.o v roce 2015? Podléhalo by to DPH? Daní z příjmu bych řekla, že né, neboť u auta je vlastníkem víc jak rok, bagr není auto- tudíž soukromý movitý majetek. Děkuji.

Zobrazit odpověd


odhad rozdělení elektřiny  11.11.2014

Dobrý den, ráda bych se zeptala: Pronajali jsme si s manželem dvě místnosti. Já jsem neplátce, manžel čtvrtletní plátce DPH. Vedeme daň.evidenci.V první místnosti mám obchod s prádlem a v druhé (do které se dostanete přes prodejnu) má manžel solárium. Vše obstarávám jen já. Jde mi o elektřinu. Je napsaná na manžela a jako plátce si může uplatnit DPH, jenže v jakém poměru by se to mělo rozdělit? Platí měsíční zálohy 2000,- Já v prodejně topím,svítím a mám počítač, v soláriu se topí, svítí a používá solárko. Předpokládáme, že tam bude asi větší odběr. Samozřejmě, že místnosti mají jeden elektroměr. Asi by finančák "křičel" moc, kdyby se to neřešilo a elektřina by se dala manželovi do DPHčka celá, že??? :-) Manžela napadlo ať nedávám do jeho DHP evidece všechny měsíce, že tím se to jakoby vyrovná, ale to mi nepřijde rozumné :-) Co myslíte, jak by se mělo postupovat, aby to bylo ok?! Děkuji moc za odpověď

Zobrazit odpověd



Paušální výdaje u smlouvy o dílo  05.11.2014

Dobrý den, prosím o radu. V roce 2013 jsem měla příjmy ze smlouvy o dílo (sběr materiálu, monitoring tisku, literatury, korektury). Měla jsem „v provozu“ živnostenský list na „Výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona“ Obory činnosti: Provozování cestovní agentury a průvodcovská činnost v oblasti cestovního ruchu. V roce 2013 jsem zároveň byla na rodičovské dovolené. Na finanční úřad jsem podala Přiznání k dani z příjmů fyzických osob, kde jsem příjmy ze smlouvy o dílo uvedla do §7 a s 40% paušálními výdaji (příjmy dle zvláštních právních předpisů). Následně mi volali z finančního úřadu, abych opravila paušální výdaje na 60%. Tak jsem to udělala. Nyní mi ale znovu volali a chtějí, abych příjmy ze smlouvy o dílo zdanila v §10. Můžete mi prosím napsat, které řešení je správné? Moc děkuji.

Zobrazit odpověd



Co si mohu dát do nákladů?  31.10.2014

Dobrý den,

  1. mohu si dát do nákladů firmy také splácení hypotéky na objekt, v kterém sídlí moje firma - jsem OSVČ a využívám jej k podnikatelským účelům a částečně jej také využívám k bydlení? Hypotéku jsme si vzali společně se svojí přítelkyní, se kterou jsme nyní manželé.
  2. Co všechno si ještě mohu dát do nákladů firmy? Jedná se mi o výdaje na rekonstrukci, odpisy, zařízení, energie (voda, elektřina, plyn) objektu, ve kterém bydlím i podnikám. Děkuji předem za odpověď. J L
Zobrazit odpověd