Online poradna

Kategorie

 

 

Čeho se váš dotaz týká?

 

Otázky a odpovědi 


Celkem nalezeno 28 výsledků v kategorii Nezáleží se štítkem účetnictví


Kurzové rozdíly  14.10.2014

Dobrý den, prosím, chtěla bych se zeptat : příspěvková organizace (Dům dětí a mládeže) pořádal letní tábor v Chorvatsku. Před cestou byly vyměněny kuny na potraviny, převoz lodí....atd. Tyto kuny byly beze zbytku spotřebovány. Musí se účtovat v podvojném účetnictví o kurzových rozdílech??? Paní účetní přepočítává každý nákup v obchodě podle kurzu ČNB na příslušný den. Přijde mi to nelogické....děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověd

Zboží a dlohodobý majetek  10.10.2014

Dobrý den, pracuji v lékárně a zaměstnavatel po mně chce uhradit škodu, která mu vznikla proexspirováním léků. Odvolává se na vnitřní směrnici, kde jsou léky zařazeny pod "majetek dlouhodobé spotřeby". Má na to právo? Může být zboží, které je předmětem prodeje, zařazeno pod dlouhodobý majetek? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověd

Bonus formou snížení ceny dlouhodobého majetku  29.09.2014

Dobrý den, jsme PO, plátci DPH. Od dodavatele jsme zakoupili zvedák dle fa za 67.040,-Kč vč.DPH. Na základně smlouvy s ním dle §409 obch. zákoníku, nám poskytl na zvedák finanční příspěvek ve výši 55.873Kč a přišel nám opr.daň.doklad na -55.873,- s textem: finanční příspěvek dle smlouvy č. 123 a dohoda o vzájemném započtení. My tedy doplatili rozdíl 11.167,- vč. DPH. Podmínkou finančního příspěvku je odběr zboží od dodavatele měsíčně ve výši 43 tis po dobu 3 let. Pokud to nesplníme, budou nám fakturovat pom. část příspěvku vč. DPH 1.164 Kč. Prosím o radu, jak zaúčtovat nákup zvedáku, opr.daň.doklad (snížení ceny zvedáku?) a hlavně fakturu za 08/2014 (nesplnili jsme obrat) s textem: vrácení příspěvku dle smlouvy. Zda-li se bude časově rozlišovat, je to účetní špek. Děkuji moc a přeji hezký den.

Zobrazit odpověd

Faktura na nájem  26.08.2014

Dobrý den, rád bych se zeptal na platbu nájmů. Je možné zaúčtovat a zaplatit nájem jen na základě nájemní smlouvy? Nejsme plátci DPH - ale uvažujeme, že budeme. Je nějaký rozdíl pro plátce a neplátce DPH? Jak je to s kaucí? Lze ji zaplatit a zaúčtovat bez faktury jen na základě smlouvy nebo nám majitel nemovitosti musí vystavit nějaký doklad? Majitelem jsou fyzické anebo právnické osoby. Děkuji Tomáš Holý

Zobrazit odpověd



Účtování nájmu  17.07.2014

Nájemné hrazené měsíčně 693-,Kč(zálohami) 1-12. Příští rok (březen) přijde faktura. Účtuji: 1-12/2013 314/221 (měsíčně 693,- Kč) prosinec 2013 VÚD 518/381 (8.300,-Kč) březen 2014 381/321 8.300,-Kč březen 2014 321/314 8.300,-Kč je to správně? Jarmila

Zobrazit odpověd



Účtování zásob způsobem A a B  14.06.2014

Dobrý večer, mám otázku jak se vede evidence zásob při účtování způsobem B? Také mě zajímají konkrétní typy účetních případů, kdy je evidence u způsobu B potřeba. Potřebuji to pro mou obhajobu bakalářské práce a trochu si s tím nevím rady. Moc prosím o pomoc. Předem moc děkuji a přeji hezký večer.

Zobrazit odpověd

Účtování dodatečného příznání  13.06.2014

Dobrý den, zapomněla jsem v silniční dani za r. 2013 uvést jedno auto, na dani jsme měli vysoký přeplatek a nežádali jsme o jeho vrácení, při dodatečném přiznání nevím, do jakého roku zaúčtovat do daňových nákladů zvýšení silniční daně, za r. 2013 jsme ještě nepodali daň. přiznání. Mohu zohlednit nebo patří daňově dodat.daň do r. 2014 a budou nám počítat úrok z prodlení, když jsme měli přeplatek? Děkuji za odpověď J N

Zobrazit odpověd

Povinnost odepisovat  29.05.2014

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je povinnost z daňového hlediska majetek odepisovat. Přesněji řečeno, co přesně znamená §26 odst (8) Odpisy pro účely zákona není poplatník povinen uplatnit, přitom odpisování lze i přerušit, ale při dalším odpisování je nutné pokračovat způsobem, jako by odpisování přerušeno nebylo, a to za podmínky, že v době přerušení neuplatní poplatník (vlastník ani nájemce) výdaje paušální částkou podle § 7 nebo § 9. Pokud poplatník (vlastník nebo nájemce) uplatní výdaje paušální částkou, nelze za toto zdaňovací období uplatnit odpisy v prokázané výši, ani o tuto dobu prodloužit odpisování pro daňové účely. Po dobu uplatňování výdajů paušální částkou vede poplatník (vlastník nebo nájemce) odpisy pouze evidenčně. Není mi jasné, jestli evidovat odpisy musí a účtovat o nich, ale není povinnost je uplatňovat, nebo jestli není povinnost vůbec odpisovat. Předem děkuji

Zobrazit odpověd

Účtování korunové platby na eurový účet  22.05.2014

Dobrý den, jsme s.r.o.,odběratel uhradil fakturu, která byla vystavena v CZK omylem na náš EUR účet. Banka částku přepočetla (pro nás samozřejmě nevýhodným kurzem) a připsala nám určitou částku v EUR. Úhrady faktur vystavených v EUR hrazených na EUR účet účtujeme denním kurzem, v případě, že se dohodneme na úhradě v EUR za fa vystavenou původně v CZK, potom účtujeme dohodnutým "směnným" kurzem. Jak si s tímto prosím poradit? V tomto případě se nejedná o velkou částku, proto nebudeme trvat na doplacení od odběratele. Mám správně úhradu proúčtovat denním kurzem a doúčtovat kurzový rozdíl nebo mohu použít směnný kurz, kterým přepočetla banka? Za odpověď moc děkuji. Martina Jílková Př.: FAVY 459 Kč Úhrada 16,39 EUR (kurz 28,005)

Zobrazit odpověd



Opravy chybně vedeného účetnictví  03.04.2014

Dobrý den. Padl zde v poradně dotaz ohledně neprůkazného účetnictví - jak srovnat stavy účtů. Měla bych otázku co je a jestli vůbec lepší a výhodnější z hlediska firmy popř. FÚ - srovnat dokladovou inventurou v okamžiku závěrky a nebo zpětně opravovat roky a pak podávat opravné daň.př.? Které varianty si FÚ bude více všímat, zajímá se FÚ o takové opravy a nebo je jim to jedno? Např. to bude srovnané v roce 2014, bude kontola předchozích roků a tam to vlastně bude špatně .... ? Děkuji za odpověď. B

Zobrazit odpověd

Měsíční kurz  01.04.2014

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na stanovení měsíčního kurzu vyhlášeného ČNB. Ve společnosti, kde pracuji, v tomto roce 2014 stanovujeme měsíční kurzy vyhlášené ČNB. Za měsíc leden, únor a březen tento kurz připadl vždy na nepracovní dny a tak jsme stanovili kurz na základě posledního pracovního dne předchozího měsíce. Nyní tento kurz ale připadá na pracovní den a my tento kurz musíme používat již od 6 hodin ráno, ale ČNB ho stanoví až ve 14.30 hodin. Můžeme si na základě vnitřní směrnice stanovit, že i v tomto případě budeme používat kurz z posledního pracovního dne předchozího měsíce a nebo musíme opravdu použít kurz stanovený k 1. dni daného měsíce vyhlášený ČNB. Děkuji K R

Zobrazit odpověd

Auto na úvěr  20.03.2014

Dobrý den, měla bych tento dotaz. Jsme s.r.o. a koupili jsme auto na úvěr-částečný. Úvěrová společnost doplatila Autoservisu rozdíl mezi fakturou a naší zálohou (tj. 335.916,-Kč). K této částce si připočetla poplatek za úvěr 3999,- Kč. Tuto částku jsme nikomu neplatili, a je o to vyšší splátkový kalendář (celkem 339.915,- Kč) Jak bych měla zaúčtovat 3.999,- Kč, abych měla o to vyšší úvěr? Děkuji 

Zobrazit odpověd

Měsíční kurs  20.03.2014

Dobrý den, naše firma používá tzv. měsíční kurz - kurz ČNB k 1. dni v měsíci. Jaký kurz se ale použije, pokud 1. den připadne např. na svátek nebo víkend? Používáme kurz následujícího dne např. 1.5. - svátek, používáme kurz 2.5. Je to tak správně nebo by se měl použít kurz předchozího dne 30.4.? Moc děkuji za odpověď

Zobrazit odpověd

Dodatečné přiznání - zaúčtování  16.03.2014

Dobrý den, prosím poradíte mi? V roce 2013 jsme podali dodatečné přiznání k DPH za IV.Q.2012 a dále dodatečné Přiznání k DPPO za rok 2012. V obou případech na snížení daňové povinnosti, tj. přeplatky jak na DPH tak na DPPO. Jak mám prosím zaúčtovat v roce 2013? Našla jsem, že doměrek DPH se účtuje na ú 538 a doměrek na DPPO na ú 595, ale jak je to s vrácením těchto daní? Mám účtovat na stejné účty "minusem" Děkuji za radu!

Zobrazit odpověd


Bonus za vedení účtu  08.03.2014

Dobrý večer, banka si strhává poplatek za vedení účtu a hned následně nám ho ve stejné výši vrací jako bonus. Mám tento bonus účtovat na 221/668 nebo ho můžu zaúčtovat na 221/568. Děkuji za odpověď.M

Zobrazit odpověd

Účtování zaokrouhlení  08.03.2014

Zaokrouhlení účtu DPH.

Dobrý den, zajímalo by mě správné měsíční zaokrouhlení do nákladů a výnosů u účtu DPH po vystavení měsíčního DAP k DPH. Myslím si správně, že pokud zůstatek na účtu 343 je např. -26221,14 Kč a na přiznání vyšlo 26.221 Kč, tak částku -0,14 Kč zaúčtuju 548/343? Nebo částka 0,14 pro mě znamená výnos a já mám správně účtovat 343/648.

Zobrazit odpověd