Online poradna

Kategorie

 

 

Čeho se váš dotaz týká?

 

Otázky a odpovědi 


Celkem nalezeno 183 výsledků v kategorii Zaměstnanci
Stravné při průjezdu více zemí  11.08.2013

Dobrý den. Zaměstnanec vyjel z Prahy do Londýna v 8 hodin. V 11 hodin překročil hranice s Německem, projížděl Nizozemím, Belgií, Francií a ve 23,00 hodin překročil hranice s Velkou Británií. Předpokládám, že tuzemské stravné mu nenáleží, čas se přičte k času strávenému v zahraniční, a proto první den dostane v EUR za 15 hodin strávených v zemích se sazbou 45 EUR, tedy stravné ve výši 2/3 této sazby. Za hodinu strávenou ve Velké Británii pak dostane 1/3 sazby 40 liber? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověd

Zdanění dodatečně vysouzeného odstupného  11.08.2013

K 30.11.2010 skončil můj pracovní poměr výpovědí z organizačních důvodů (§52, písm. a) ZP) s nárokem na 3 měsíční odstupné. Zaměstnavatel mi však po skončení pracovního poměru odstupné nevyplatil. Proběhl soud a na základě jeho rozhodnutí mi bývalý zaměstnavatel odstupné včetně úroků z prodlení vyplatil až letos v květnu, tedy po 2,5 letech. Odstupné ani úroky bývalý zaměstnavatel nezdanil a částku mi vyplatil v plné výši přesně podle rozhodnutí soudu. Od roku 2011 pracuji jako OSVČ a podávám tedy vlastní daňové přiznání. 1. Na čí straně je v tomto případě daňová povinnost, na straně bývalého zaměstnavatele nebo na mé? 2. Pokud na mé, jak mám postupovat při podání daňového přiznání za rok 2013, aby toto odstupné bylo zdaněno 15% sazbou a jak do DP zanést úroky z prodlení?

Zobrazit odpověd


cestovní náhrady  01.08.2013

Dobrý den, náleží zaměstnanci v soukromé sféře cestovní náhrady při služební cestě i v případě, že doba tuzemské části je kratší než 5 hod a doba zahraniční cesty byla 1,5hod? V sobotu jsme strávili na území Německa od 00:00 do 1:30hod a do místa určení jsme se v ČR dostali v 4:30, kdy služební cesta končila. Na webu http://www.trimmtax.cz/news/cestovni-nahrady-2012/ je uvedeno, že ano, nicméně na oficiálních stránkách se hovoří o souběhu bez nároku. Za sobotu pak zaměstnanci nenáleží tedy nic? Děkuji předem za odpověď K

Zobrazit odpověd



Přiznání a zdanění příjmů z Kanady  27.07.2013

Dobrý den, od září 2012 do května 2013 jsem pracovala jako dobrovolník v rámci Evropské dobrovolné služby v Lichtenštejnsku (žádné příjmy). Od poloviny června do poloviny srpna pracuji v ČR na DPP a podepsala jsem "růžový papír". V polovině srpna odlétám do Kanady, kde budu hledat práci a plánuji zůstat do června 2014. Mám povinnost v ČR podávat daňové přiznání, popřípadě lze toto udělat ze zahraničí?

Zobrazit odpověd

Přerušení pracovní cesty  26.07.2013

Dobrý den, prosím o radu. Tři zaměstnanci vyjeli na služební cestu na konferenci do Londýna. Konference začínala v pondělí v 8,00. Proto měli počátek cesty v neděli odpoledne s ubytováním v hotelu již od neděle. Jeden však předem požádal o přerušení cesty a odjel již v pátek a strávil dva dny v Londýně soukromě a v neděli se dostavil do hotelu. Účtuje si stravné od neděle a výdaje za metro již za pátek, cesta z letiště do Londýna-také před zahájením konference. Druhý také požádal o přerušení a odletěl dokonce již o týden dříve do Dublinu (služební letenka) a pak se také připojil k ostatním v neděli odpoledne v hotelu v Londýně. Našla jsem si jeden výklad, že služební část cesty, při přerušení na straně zaměstnance, by měla začínat až zahájením konference v pondělí v 8,00. (i když na cestovním příkaze mají nástup na cestu v neděli odpoledne). 1/Tudíž by se počítalo i stravné až od pondělí 8,00hod? 2/Jak by to pak bylo s ubytování v hotelu v neděli? Velice děkuji

Zobrazit odpověd

Souběh DPP a DPČ  25.07.2013

Pracuji jako důchodce pro jednoho zaměstnavatele jak na DPP ( 10 000,-), tak na DPČ ( 4 486,-, zde je i automaticky sráženo SP a ZP). Jak se posuzuje tento příjem z hlediska odvodů na SP a ZP? Posuzuje se každý příjem zvlášť, nebo se pro tyto účely sčítá. Prosím, poraďte mi. Děkuji Kadeřávková

Zobrazit odpověd

Dodatečné uplatnění cestovních náhrad  17.07.2013

Jak zpětně se dají proplácet cestovní náhrady (zaměstnanec státní správy mi předložit k proplacení stravné ze 7.5.2013, cesta trvala jeden den a to 6 hod.). Zák.práce uvádí, že je povinnen do 10 prac.dní po ukončení prac.cesty předložit zaměstnavateli doklady k vyúčtování. Mohu mu toto stravné proplatit?

Zobrazit odpověd



prohlášení a srážení daně  15.07.2013

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na následující věc- jsem studentkou VŠ na denním studiu a mám od loňského roku založený živnostenský list. Protože z něj byly příjmy téměř nulové, neplatím sociální pojištění (zdravotní činilo na letošní rok cca 200 Kč). K tomu jsem teď nastoupila na brigádu, kterou mám na DPP. V této firmě jsem tedy nepodepsala růžové prohlášení s tím, že si příjem vykáži ve svém přiznání. Dnes jsem dostala výplatní pásku, kde mi byla sražena 15% daň. Byla jsem přesvědčena, že mi nic strhnuto nebude. Je to takto správně? Mohu příští rok požádat o vrácení této srážky, nebo jak to je? Předem velmi děkuji za odpověď, s přáním hezkého dne T. P

Zobrazit odpověd



Slevy na dítě  05.07.2013

Dobrý den, dne 3. 7. 2013 jsem začala podnikat jako OSVČ. Manžel pracuje jako zaměstnanec a jejich účetní říkala, že bych mohla mít snížené zálohy na ZP, jelikož mám dítě do sedmi let. Nevím, zda se to nevztahuje jen na matku samoživitelku, můžete mi poradit? Děkuji Lada M.

Zobrazit odpověd

Auto prodané zaměstnanci a cestovní náhrady  04.07.2013

Dobrý den. Firma s.r.o. má v majetku osobní automobil pořízený formou finančního leasingu. Nyní jej prodala zaměstnanci, který jej bude využívat kromě svých osobních potřeb i jako dopravní prostředek při služebních cestách u této firmy. Je možné v tomto případě uplatňovat i náhradu za používání motorových vozidel? Děkuji. T.B.

Zobrazit odpověd


Souběh brigád  27.06.2013

Dobrý den, v červnu roku 2013 jsem podepsala daňové přiznání (myšleno prohlášení) u jednoho zaměstavatele pouze na červen. V druhé práci jsem podepisovala smlouvu také někdy v červnu (brigáda byla 5.6 a 21-22.6), ale myslela jsem, že nastoupím až 1.7.. Jenomže jsem nastoupila již poslední týden v červnu a daňové přiznání podepsala také. Tudíž mám podepsané daňové přiznání 2x. Nebude z toho problém? Jsem studentka a v září nastupuji na VŠ. Budu chodit ještě na další brigádu, zde jsem už přiznání nepodepsala a chtěla bych se zeptat, co všechno musím udělat pro to, aby mi daň byla na začátku nového roku vrácena. Děkuji

Zobrazit odpověd

Výše cestovních náhrad  22.06.2013

Jsme podnikatelský subjekt, můžeme si stanovit, že svým zaměstnancům budeme vyplácet stravné v tuzemsku 75 Kč v čas. pásmu 5-12 h (66 Kč až 79 Kč), 120 Kč v čas.pásmu 12-18 h (100 Kč až 121 Kč), 180 Kč v čas.pásmu nad 18 h (157 Kč až 188 Kč) anebo, chceme-li, aby to bylo daň. uznatelné, musíme vyplácet pouze tu dolní sazbu v jednotlivých pásmech (66 Kč, 100 Kč a 157 Kč). Děkuji

Zobrazit odpověd


Cestovní náhrady  06.06.2013

Prosím o radu, když zaměstnanec vyjede na zahraniční pracovní cestu v rámci jednoho pracovního dne, zda se sčítají doby na území ČR, (např. když cesta z místa pracoviště na hranice trvá 4 hodiny, v zahraničí je 3 hodiny a cesta z hranic do místa pracoviště opět trvá 4 hodiny. Má nárok na tuzemské stravné 4+4 hodiny nebo se tyto doby nesčítají a nárok na tuzemské stravné nemá? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověd