Online poradna

 

 

Čeho se váš dotaz týká?

 

Otázky a odpovědi 


Celkem nalezeno 8 výsledků v kategorii FO - (nezáleží na druhu příjmů) se štítkem odpisy
Výdaje při pronájmu  19.12.2012

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda když pronajímám byt a v nájemní smlouvě nemám rozděleno kolik je čistý nájem a kolik jsou poplatky (mám tak uvedeno že nájem včetně popl. je 7000 Kč/měs.), tak zda si v daňovém přiznání mohu od příjmů odečíst platby SIPO + např. opravy v bytě, které byly v daném roce provedeny (např. teď jsem tam měl elektrikáře na revizi). A dále jestli si mohu rovněž odečíst splátky stavebního úvěru, který na daný byt splácíme. Děkuji J.M

Zobrazit odpověd

Stavba za účelem pronajímání  07.12.2012

Od roku 2010 mám nemovitost koupenou na hypotéku, která se do cca 11/2012 dokončovala (koupena hrubá stavba). Dům bude sloužit k pronajímání.

  1. dotaz - úroky si mohu uplatnit jako výdaj, přestože nemovitost nebyla dosud pronajata?
  2. dotaz - kupní cena hrubé stavby byla cca 1mil.; odhad na cenu budoucí cca 1,76mil. Skutečné výdaje cca 2,3milionu. Jakou částku do odpisů. Bohužel doklady jsou jen na část dostavby. Dá se dokladovat aktuálním odhadem? Děkuji mnohokrát
Zobrazit odpověd

Uplatnění odpisů při pronájmu v § 9  14.11.2012

V roce 2012 jsme začali pronajímat byt v osobním vlastnictví. Nejsem OSVČ, pouze jsem na finančním úřadě nahlásila počátek pronajímání bytu. Vím, že mohu uplatnit výdaje buď paušálem nebo skutečně vynaložené. Vzhledem k tomu, že skutečně vynaložené náklady, v případě, že použiji odpisy, budou větší než výdaje paušálem, dala bych přednost vedení daňové evidence. Byla jsem ale upozorněna, že pokud začnu používat odpisy, v případě, že pronajímání bytu ukončím, např. tím, že ho znovu začnu používat pouze pro svoji potřebu nebo ho prodám, budu pak muset podat daňové přiznání s tím, že budu muset vrátit daň za použité odpisy. Nikde jsem ale k tomu nenašla nic konkrétního. Je to opravdu tak? Děkuji za odpověď a přeji hezký den.

Zobrazit odpověd

Daňová uznatelnost ZC při prodeji auta  29.04.2012

Dobrý den, prosím o radu, jedná se o prodej auta. K 1.1.2011 bylo auto v majetku, prodáno v září, odpisy vypočteny k 31.12. podle § 30, zůstatková hodnota činí 124 000 Kč. V roce prodeje však uplatním jen 50 %odpisu, čímž se ZH zvýší o 30 000 Kč (daňově?), tj. 154 000 Kč. Je prosím, tato ZC daňově uznatelná celá? Auto se prodalo za 145 000 Kč. Předem děkuji za odpověď. Ludmila Tylečková

Zobrazit odpověd


Daň z pronájmu  28.02.2012

Dobrý den, budu podávat daňové přiznání k dani z pronájmu (par. 9). Zajímalo by mě následující:

a) ve smlouvě o pronájmu máme uvedeno, že platba za pronájem je 8500 Kč a 3500 Kč zálohy na energie atd., které budou vždy vyúčovávány dle skutečné spotřeby,mohu dát do příjmů jen těch 8500 Kč s tím, že do výdajů si samozřejmě již nebudu dávat plaby za energie atd.?

b) byt pronajímám až od září 2011, mohu uplatnit celý odpis za tento rok (budu odepisovat první rok),

c) jak mám vést evidenci odpisů (stačí např. v excelu uvedené výpočty v jedn. letech)

d) pojištění nemovitosti a úroky z hypotéky mohu dát do výdajů celé nebo jen poměrnou část 4/12

e) budou-li moje výdaje z pronájmu vyšší než příjmy, mohu si tuto o tuto ztrátu snížit základ daně.

Děkuji za odpovědi.

Zobrazit odpověd

Technické zhodnocení a oprava domu  27.02.2012

Dobrý den, mám prosbu, jak je to se skutečnými náklady v případě příjmů z pronájmu. V roce 2011 jsem provedl rekonstukci střechy a výměnu oken, na obojí je stavební povolení, se zněním výměny krytiny a výměna dožilých krovů, a výměna oken s přizpůsobením jednotlivých velikostí. Jedná se o technické zhodnocení nebo mohu celkové částky dát do nákladů celé, i když dosud nebylo zkolaudováno? A dále jsem provedl celkovou opravu pokoje v podkroví, nové podlahy, stěny, rozvody atd. celkem asi za 120 tis. je to oprava a tudíž náleží do výdajů jako celá, nebo je to také technické zhodnocení nemovitosti? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověd

Osvobození od daně při prodeji pronajímané nemovitosti  26.02.2012

Dobrý den, ráda bych se zeptala,zda je osvobozen příjem z prodeje domu od DPFO. Jsem důhodce, nemám žádný živnostenský list, nikdy jsem nepodnikala. Vlastnila jsem jej 20 let,nebydlela jsem v něm, pronajímala jsem jej. Každý rok jsem podávala přiznání k DPFO (§ 9), vedla jsem evidenci příjmů a výdajů a výdaje jsem uplatňovala ve skutečné výši. Jako výdaj jsem uplatňovala i odpisy. Předpokládám, že dům se nepovažuje za obchodní majetek, když jsem uplatňovala odpisy? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověd