Online poradna

 

 

Čeho se váš dotaz týká?

 

Otázky a odpovědi 


Celkem nalezeno 18 výsledků v kategorii FO - (nezáleží na druhu příjmů) se štítkem úroky

Odpisy a úroky při pronájmu  30.09.2017
Dobrý den, prosím Vás měl bych na Vás dotaz týkající se odpisů za pronajímanou nemovitost, kterou jsme v roce 2009 koupily (byt. jednotku) - pořiz. cena 850 000,-kč, ta následně prošla rekonstrukcí a dnešní cena je vyšší. V roce 2015 jsme koupily další byt. jednotku a následně refinancovali starší úvěr na bydlení z roku 2009 k pořízení první byt. jednotky. Od roku 2017 bydlíme v novém bytě a byt pořízený z v roce 2009(námi obydle 2010-2017) od roku 2017 pronajímáme. Jak lze v ročním daňovém přiznání k daní z příjmu za rok 2017 uznat výdaje oproti příjmům z nájmu mimo paušálně 30%? Lze použit odpisy na pronajímaný byt pořízený v roce 2009? Doposud jsem odpisy nevyužil a nemám s nimi ani zkušenosti. Další otázkou je výše úroků přiznaných do daňového přiznání. Z celkové ceny úvěru (složené s části na pořízení nového bytu a část na doplacení starého úvěru) máme úroky. Ty podle finančního úřadu nemůže uplatnit v plné výši, jelikož obýváme pouze novou byt. jednotku a tu starou již ne. Jakým způsobem se tyto úroky rozpočítávají? Děkuji za zodpovězení otázek
Zobrazit odpověd



Zpětné zdanění úroků  03.04.2014

Dobrý den, poskytuji nekolik let (5) půjčku 3. osobě. Hodnota úroku je cca 5.000,- ročně. Uvědomil jsem si, že jsem to zapomněl zahrnout do daňového přiznání (mylně jsem se domníval, že v takovéto částce je to osvobozeno). Mám podat dodatečné přiznání, nebo to lze udělat nějak souhrnně? Případně jsou některé roky již promlčené?

Zobrazit odpověd



Výdaje při pronájmu bytu v SVJ  06.01.2014

Dobrý den,

  1. jako právní subjekt "společenství vlastníků (bytových) jednotek" (dále jen Společenství) jsme uzavřeli úvěrovou smlouvu ve formě účelového úvěru za účelem rekonstrukce domu Společenství (sanace pláště, zateplení, hydroizolace, oprava střechy, oprava balkónů, zemní a klempířské práce). Tato smlouva byla uzavřena mezi bankou a Společenstvím. Náš dotaz zní: mají jednotlivý členové Společenství (vlastníci) bytů právo (za rok 2013) snížit svůj základ pro výpočet daně z příjmů fyzických osob (§ 15 zákona 586/1992 Sb., o dani z příjmů) o poměrnou část (vyplývající z jejich vlastnického podílu na domu Společenství) ze zaplacených úroků za rok 2013?  
  2. Druhý dotaz zní: je možné, při pronajímání bytu, si odečíst z daňového základu částku, kterou vlastník bytu přispívá povinným příspěvkem do fondu Společenství? Děkuji, St
Zobrazit odpověd

Hypoteční úvěr přijatý družstvem  09.01.2013

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně hypotéky a slevy na dani. Mám ale problém ohledně potvrzení o poskytnutí úvěru. Jelikož bydlíme v šestivchodovém panelovém domě, bylo založeno družstvo, kterému byl poskytnut úvěr a já byla členem družstva s podílem 25% a nyní splácím hypotéku družstvu. Jak to mám vyřešit, když bych zaměstnavateli měla předložit potvrzení o poskytnutí hypotéčního úvěru od banky. Jde možné to nějak vyřešit, abych mohla uplatnit slevu na dani? Předem děkuji a za odpověď. Kateřina B.

Zobrazit odpověd

Odpočet úroků na pořízení bytu při zahájení nájmu  08.09.2012

Dobrý den, od srpna letošního roku pronajímame s manželem byt. Na tento byt jsme si brali úvěr ze stavebního spoření a až do července jsme ho užívali k trvalému bydlení. 1. Můžeme si za poměrnou část roku, kdy jsme byt užívali k trvalému bydlení, odečíst z daní úroky z úvěru? 2. Můžeme si od daně z nájmu jako náklad odečíst částku, kterou splácíme měsíčně jako splátku úvěru? Děkuji předem za odpověď.

Zobrazit odpověd


Úroky z hypotečního úvěru  17.02.2012

Dobrý den, letos si dělám poprvé daně a chci uplatnit úroky z hypotéky. Na potvrzení od banky mám tyto údaje: částka úroků uhrazená v roce 2011:86207Kč částka státní podpory vyplacená v roce 2011: 4656 Kč. Nevím jakou částku mám odečíst, zda 86 tis. nebo zda o této částky mám odečíst ty 4 tis. tzn. že pak bych odečítala 81881 Kč. Děkuji

Zobrazit odpověd

Úroky z podnikové spořitelny.  13.02.2012

Dobrý den, mám v zaměstnání úroky z podnikové spořitelny cca 10 tis. Kč, a protože si vyplňuji daňové přiznání sama ( nedělá mi to mzdová účetní ve firmě), chtěla jsem se zeptat, podle kterého § Zákona o dani z příjmu to mám vyplnit do přílohy daňového přiznání, vzala jsem si na pomoc i zákon, ale nevím, v jakém § mám úroky z podnikové spořitelny hledat, nebo nějaký jiný příjem, za který by se to dalo považovat. Velmi Vám děkuji za Vaši odpověď Neumannová

Zobrazit odpověd

Půjčka v DE  01.02.2012

Dobrý den, vedu DE a obdržela jsem půjčku do podnikání od s.r.o. jehož společníkem je můj druh (nejsme manželé, žijeme ve spol.domácnosti a tak předpokládám, že jde o spojenou (blízkou) osobu podle §23 odst.7 zákona do daních z příjmů). Mám tedy řešit ustanovení §25 odst.1 písm.w. ohledně uznatelnosti úroků jako dańových výdajů? Nějak se v tom ztrácím, děkuji a prosím o podrobnější odpověď, jak případně v daňové evidenci postupovat?

Zobrazit odpověd

Uznatelnost úroků u spřízněných FO.  01.02.2012

Dobrý den, vedu DE a obdržela jsem půjčku do podnikání od s.r.o. jehož společníkem je můj druh (nejsme manželé, žijeme ve spol.domácnosti a tak předpokládám, že jde o spojenou (blízkou) osobu podle §23 odst.7 zákona do daních z příjmů). Mám tedy řešit ustanovení §25 odst.1 písm.w. ohledně uznatelnosti úroků jako dańových výdajů? Nějak se v tom ztrácím, děkuji a prosím o podrobnější odpověď, jak případně v daňové evidenci postupovat?

Zobrazit odpověd

odečet úroků z úvěru na bydlení  23.01.2012

Dobrý den, Rád bych se Vás zeptal na možnost odečtu úroků z úvěru na bydlení od základu daně. Osobně již odečítám v plné výši 300.000,- Kč, nicméně tento rok začala i moje žena mít příjem ze závislé činnosti. Je možné i v jejím případě uplatnit tento odečet, a to nad částku vyšší než již mnou uplatněných 300.000,-Kč . Celkem jsou úroky ve výši cca 375.000,- Kč, a to z různých úvěrových smluv. Děkuji vám za odpověď. S pozdravem Pavel S.

Zobrazit odpověd

Daň z příjmu  13.12.2011

Dobrý den, na podzim jsme s partnerem koupili byt a peníze byly složeny do notářské úschovy, po dobu, kdy tam byly složené vznikl nějaký úrok, který nám byl zaslán na účet. Jedná se o částku 5 234 Kč. Jsme oba zaměstnanci ve státním resortu. Chtěla bych se zeptat, zda jsme povinni zaplatit z této částky daň z příjmu a jaký je k tomu postup, např. jaké potřebuji formuláře apod. Děkuji.

Zobrazit odpověd