Online poradna

 

 

Čeho se váš dotaz týká?

 

Otázky a odpovědi 


Celkem nalezeno 18 výsledků v kategorii FO - (nezáleží na druhu příjmů) se štítkem __pro odborníky__
Jak se vyhnout zdanění darované nemovitosti  30.03.2020
Dobrý den, minulý rok (2019) jsem prodal nemovitost (zahrada), kterou mi tentýž rok daroval otec přes darovací smlouvu. Bohužel mojí neznalostí, jsem nevěděl, že bych měl nemovitost vlastnit 5 let, před prodejem a prodal jsem ji. Můj zaměstnavatel za mě už podal daňové přiznání (prý termín do 1.2.), kde příjem z prodeje nemovitosti nebyl uveden. Nedávno se mi ovšem ozval finanční úřad, s tím že musím zaplatit daň 15% z prodeje darované nemovitosti. Je ještě nějaká možnost se dani alespoň z části vyhnout? Děkuji mnohokrát
Zobrazit odpověd


Bonus na dítě při započtení daně dle zaplacené v zahraničí  14.03.2018
V roce 2017 byl jediným příjmem příjem ze závislé činnosti v Rakousku (tam placeno pojištění i daň). Daňové přiznání by nemuselo být podáno ale při jeho zpracování (podle smlouvy o dvojím zdanění s Rakouskem) vyplývá nárok na bonus na dítě. Je nárok na bonus a má tedy smysl podávat daňové přiznání (nebo se tento příjem nezapočítává podle §35c ZDP a nárok není) ? V minulosti jste řešili obdobný případ za rok 2014 u SRN kde je to ovšem jednoznačné ze smlouvy o dvojím zdanění. Děkuji za odpověď
Zobrazit odpověd

Odpisy a úroky při pronájmu  30.09.2017
Dobrý den, prosím Vás měl bych na Vás dotaz týkající se odpisů za pronajímanou nemovitost, kterou jsme v roce 2009 koupily (byt. jednotku) - pořiz. cena 850 000,-kč, ta následně prošla rekonstrukcí a dnešní cena je vyšší. V roce 2015 jsme koupily další byt. jednotku a následně refinancovali starší úvěr na bydlení z roku 2009 k pořízení první byt. jednotky. Od roku 2017 bydlíme v novém bytě a byt pořízený z v roce 2009(námi obydle 2010-2017) od roku 2017 pronajímáme. Jak lze v ročním daňovém přiznání k daní z příjmu za rok 2017 uznat výdaje oproti příjmům z nájmu mimo paušálně 30%? Lze použit odpisy na pronajímaný byt pořízený v roce 2009? Doposud jsem odpisy nevyužil a nemám s nimi ani zkušenosti. Další otázkou je výše úroků přiznaných do daňového přiznání. Z celkové ceny úvěru (složené s části na pořízení nového bytu a část na doplacení starého úvěru) máme úroky. Ty podle finančního úřadu nemůže uplatnit v plné výši, jelikož obýváme pouze novou byt. jednotku a tu starou již ne. Jakým způsobem se tyto úroky rozpočítávají? Děkuji za zodpovězení otázek
Zobrazit odpověd

Uznatelnost příspěvku do fondu oprav  01.03.2017
Pronajímám družstevní byt, dostávám nájemné,kde mám zahrnutý i fond oprav (nájemné Kč 5000 + fond oprav 1000), zálohy na služby mám vyúčtovány zvlášť. Mohu tento fond oprav zahrnout do daňově uznatelných výdajů? Pokud uplatňuji skutečné výdaje. Názory v dizkuzích jsou hodně odlišné. Řekněte mi prosím svůj názor. Děkuji. P.
Zobrazit odpověd

Odpisování zděděného majetku (ve spoluvlastnictví)  21.03.2016

Dobrý den. Jedná se o zděděnou nemovitost, která se pronajímá. Bývalý majitel zemřel a nemovitost zdědil syn. Jedná se mi o odpisy. Syn si zařadí nemovitost do majetku a zahájí odepisování, tj. začne 1. rokem, nebo pokračuje dále již v započatém odpisování? Jak by to bylo v případě, že by byl se svým otcem spoluvlastníkem? Děkuji.

Zobrazit odpověd


Spoluvlastnictví a paušální výdaje  13.07.2015

DDen, v rámci dědisckého řízení jsme s bratrem zdědili každý polovinu nemovitosti, kterou pronajímáme. dříve jsem uplatnovali dohoru, celý pronájem danila jen jedna osoba a použila výdajový paušál, podle znění ZoDZP par 11 už není platný a obávám se, že budeme muset danit každý 1/2, jinak nelze uplatnit paušál, je to tak? děkuji

Zobrazit odpověd

Hospodářkský rok u FO  04.04.2015

Dobrý den, chtěla bych poradit. Vedu DE a podnikám v zemědělství. Ukončila jsem rok jako hospodářský k 30.9.. Teď jsem se dozvěděla,že od 1.1.2014 musím ukončit rok jako kalendářní. Je to pravda? A jestli ano tak mám přidat do daňového přiznání 3 měsíce a podat dodatečné přiznání? Platí pro mě v dani z příjmu §7 odst 12 nebo § 16b?. Děkuji M M

Zobrazit odpověd

Vyplatí se podat přiznání?  13.12.2014

Dobrý den, v r.2013-2014 jsem pracoval u dvou zaměstnavatelů na dohodu o provedení práce, několik měsíců s výdělky do 10 tisíc, srážková daň 15%. Mám od zaměstnavatelů potvrzení o zdanitelných příjmech. Mám dotaz,  jestli má smysl dávat daňové příznání a žádat o navrácení daně. Slyšel jsem, že když je srážena tzv. zálohová dan, že to nejde. Děkuji za informaci a jsem s pozdravem Novotný

Zobrazit odpověd

Zdanění prodeje v jiné zemi (nepodnikatel)  06.06.2014

Dobry den, ziju dlouhodobe v UK, vydelavam tu, platim dane. Koupil jsem ruzne predmety umelecke hodnoty a chci je prodat v CR. Trvaly pobyt mam stale v CR, jsem tu vsak odhlasen od zdravotniho pojisteni. Bylo by legalni zdanit prijmy z prodeje uvedenych predmetu v CR podle ceskeho prava? Zdaneni v CR pod "prijmy z ostatni cinnosti" (15%) je totiz vyrazne vyhodnejsi nez " (28%) capital gain tax" v UK. Mate nejake doporuceni jak minimalizovat danovou zatez? Dekuji.

Zobrazit odpověd

Prodej pozemků  31.03.2014

Dobrý den, mám prosbu. Když jsem fyzická osoba nepodnikatel a prodal jsem dva pozemky v roce 2013, nákup pozemku A byl Kč 100 tis. a pozemku B Kč 100 tis., prodal jsem pozemek A za Kč 110 tis. a pozemek B za Kč 80 a k tomu vedlejší náklady za daň z převodu a právní náklady byly u pozemku A 10 tis. a u pozemku B Kč 5 tis. Jaký bude základ daně v daňovém přiznání? A pak se jedná a jak se postupuje, pokud bych byl podnikatel a prodal bych pozemky dle § 7, např. pozemek jsem nakoupil za 100 tis, prodal v roce 2013 za Kč 110 tis. Ale vedlejší náklady byly až v roce 2014 a činily Kč 20 tis. Jak mám postupovat, protože celkově jsem byl ve ztrátě 10 tis.? Jaký bude základ daně v roce 2013 a jaký v roce 2014? Děkuji moc

Zobrazit odpověd

Autorské honoráře do 10 tis. Kč ve 2014  04.03.2014

Dobrý den, prosím o odpověď. Zdanění honorářů : částka 10 tis., daň nebyla nesražena. Podle ust.%7 zák.o daních z příjmů nemohu uplatnit výdaje ve výši 40% / je zde uvedeno..." kromě písm.6" ,což jsou honoráře za příspěvky do novin a j./.Takže nulové výdaje ???? A ještě mám platit soc. a zdr.pojištění i když jsem v důchodu ? Dík za vysvětlení.D

Zobrazit odpověd


Odpisy při pronájmu po přechodu z paušálních výdajů  11.02.2014

Dobrý den. Nepodařilo se mi najít ve Vaších radách odpověď na moji otázku. V září 2008 jsem si koupil byt (zapsán v KN). V roce 2009 jsem ho začal pronajímat. V daňovém přiznání jsem uplatňoval až do roku 2012 včetně paušální (30%) odpočet nákladů. V d.přiznání za rok 2013 bych chtěl uplatnit náklady skutečné vč. odpisu. ( úroky z hypotéky neuplatňuji z důvodu, že byt nepoužívám pro vlastní bydlení). Otázka: a) je možné vůbec uplatnit odpisy, když jsem 4 roky od zahájení pronajímání je neuplatňoval? b) mohu pro odpisy použít kupní cenu (5 let uplynulo v září 2013)? nebo musím udělat odhad? c) jakou mám pouíit odpisovou sazbu pro rok 2013? (předpokládám použití §31 a) zákona o daních z příjmu č.586/1992Sb, tj. odpisová skupina 5, odpisy 30 let, 1,4% první rok a další 3,4%) - tedy, zda dobu odpisování budu počítat od roku 2009, nebo až od roku 2013? Děkuji za odpovědí! A musím pochválit Vás za skvělou online poradnu :)!!!

Zobrazit odpověd

Sleva na dítě uplatněná dědečkem  05.02.2014

Daňové zvýhodnění na dítě za 2013. Dobrý den, celý rok 2013 jsem byla na rodičovské dovolené a pobírala jsem jen rodičovský příspěvek, cca 130 tis. za rok. Nebyla jsem OSVČ, ani jsem neměla jiný příjem. Otec dítěte příjmy má, ale uplatňuje ve svém daňovém přiznání výdajové paušály a tedy dle nových pravidel nemůže daňové zvýhodnění uplatnit. Může tuto slevu uplatnit dědeček dítětě, který je zaměstnán a zároveň si přivydělává jako OSVČ? Jaká čestná prohlášení je třeba doložit + kopie RL dítěte? Je problém, že dědeček má jinou adresu trvalého pobytu než dítě nebo jak doložit společnou domácnost? Děkuji za odpověď. P

Zobrazit odpověd