Online poradna

 

 

Čeho se váš dotaz týká?

 

Otázky a odpovědi 


Celkem nalezeno 1117 výsledků v kategorii OSVČ - podnikající fyzické osoby
daňová evidence  20.10.2012

Dobrý den, mám dotaz, přítel začal podnikat v oblasti truhlařiny, hned se stal i plátcem DPH, chci mu dělat účetnictví, ale nikdy jsem firmu nezakládala i když účetnictví dělám, ale podvojné, nevím si rady jak začít. Pořídily jsme si účetní program Pohodu, mám připravené doklady, ale nevím co se strojema, kupoval je cca 2měsíce před založením živnosti a jak je účtovat, nevím co s autem, koupil si dodávku, u té nevím ani jestli výdaje dát paušálem nebo skutečné, popř. když je to paušál, ale je plátce DPH, tak se doklady do evidence nedávají? Moc děkuji za popis jak a s čím začít, první daňový přiznání je za dveřma :-( s pozdravem Žaneta M.

Zobrazit odpověd

OSVČ uplatňování paušálních výdajů  18.10.2012

Jsem OSVČ od 03/2012, přičemž tuto činnost mám pouze jako vedlejší zdroj příjmu. Jsem zaměstnán na HPP. Příjmy mám v řádu několika desítek tisíc, výdaje minimální. Mám možnost uplatnit za rok 2012 paušální výdaje, jestliže jsem nic takového při registraci podnikání neuvedl? Nebo je to možné až od 2013? Jaký je tetmín pro nahlášení přechodu na paušální výdaje. Děkuji. S pozdravem.

Zobrazit odpověd

web  16.10.2012

Dobrý den, Chci si založit webovou stránku, která budu lidem poskytovat dané informace. Z prvopočátku nemám v plánu mít z těchto stránek žádný zisk. V případě úspěšnosti stránky zvažuji po čase mít z těchto webových stránek finanční příjmy. Musím mít živnostenský list? Nebo od jaké chvíle si ho musím zřídit, popř. jaký je finanční limit výdělku, kdy živnostenský list nepotřebuji. Předem děkuji za vyřízení.

Zobrazit odpověd

odpis pohledávek při ukončení podnikání v DE  15.10.2012

Dobrý den, ukončila jsem své podnikání ve sdružení. Sdružení dál podniká. Vedli jsme DE. Zůstaly nám neuhrazené pohledávky, které mám dodanit. Dle §24 y/ bych některé mohla odepsat do nákladů. Jsem na rozpacích z výkladu, ...že o pohledávkách bylo účtováno ve výnosech. Ve výnosech se mi tyto pohledávky objeví až při zaplacení. Můžu poprosit o radu. Děkuji. Štrochová L.

Zobrazit odpověd

jak vest ucetnictví  12.10.2012

Dobrý den, založila jsem si živnost (OSVČ) a nejsem si jistá, jak vést účetnictví. Mám malý e-shop s oblečením a můj roční příjem je max.55tis.korun. Jsem studentka VŠ, takže zálohy na dani neplatím. Nejraději bych něco jednoduchého jako např.knihu peněžního deníku či excel, ale vůbec netuším, co zde musím vše uvést. Samozřejmostí jsou příjmy (to co na zboží vydělám) a výdaje (cena nakoupeného zboží). Mohu zde zavést i jiné položky jako je tiskárna a jiné kancelářské potřeby? Moc děkuji za odpověd.

Zobrazit odpověd

založení živosti  12.10.2012

Dobrý den, založila jsem si živnost, konkrétně je to malý e-shop s oblečením a můj roční příjem nebude přesahovat 55tis.korun. Jsem studentka VŠ a nejsem si jista v několika otázkách. 1.Musím si založit podnikatelský účet nebo mi bude stačit soukromý? 2. Stačí zákazníkovi dodávat doklad a vést v exelu evidenci příjmů a výdajů? 3.Mohu své zboží prodávat na aukru? Děkuji za odpověd.

Zobrazit odpověd

Neuhrazené pohledávky  10.10.2012

Dobrý den, mám klienta, který v lednu 2012 ukončil podnikatelskou činnost a zůstaly mu neuhrazené pohledávky od roku 1990 až doposud ve výši cca 550 000,-Kč Musí tyto pohledávky dodanit nebo je můžeme odepsat a jakým způsobem, na některé firmy máme soudní rozhodnutí, že nevlastní žádný majetek a tudíž pohledávku nikdy neuhradí. Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověd




Sloučení živností, jak s odvody SP a ZP  02.10.2012

Dobrý den, vlastním ž.l. na živnost volnou (Služby v oblasti administrativní správy a služby organizačně hospodářské povahy)a potřebovala bych ještě jeden ž.l. na práce s kamerou (natáčení rodinných událostí atd...) zřejmě by se jednalo o fotografické služby, je možné sloučit tyto živnosti volné dohromady, nebo musí být vedená každá zvlášť a tím platit dvojí odvody, zdravotní a sociální? Děkuji Vám za odpověď.

Zobrazit odpověd

Pořízení budovy v daň evidenci  18.09.2012

Dobrý den, jak budu postupovat účtování v daň. evidenci při pořízení nové budovy u plátce DPH? Všechny výdaje budu účtovat jako jiný výdaj bez vlivu na zisk (kreslení plánů, příprava staveniště, návoz hlíny, materiál na základy, budovu, elektrika, voda, okna, atd). Po sečtení všech nákladů a po kolaudaci stavby, můžu zařadit budovu teprve do evidence HIM a začít odepisovat: Když zkolauduji budovu do konce tohoto roku, můžu si odepsat odpis za celý tento rok? Děkuji

Zobrazit odpověd

Odpisy vozu při prodeji  13.09.2012

Dobrý den, prosím o odpověď na následující problematiku. Fyzická osoba, vedu daňovou evidenci. V dubnu 2012 byl zakoupen vůz do firmy (bez DPH). Byl proveden mimořádný vklad do firemních peněz od fyzické osoby, protože cena byla poměrně vysoká. Vůz byl určen k půjčování. V říjnu 2012 bych ho chtěl prodat. Jak vysoký odpis je možné za tento rok uplatnit? Jak by to bylo při prodeji až v dubnu 2013? Hledal jsem v zákoně a odpověď se mi nezdá jednoznačná. Použít chci zrychlený odpis, což se jeví jako výhodnější (pokud ne, prosím opravte) Jak to bude na konci roku s vyúčtováním - přiznáním daně? Je třeba úřední odhad vozu, nebo stačí smlouva? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověd

Finanční kontrola  06.09.2012

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, zda nemáte zkušenost s ukončením živnosti a případné návazné kontroly z FÚ. Podnikatel, fyzická osoba provozující dvě restaurace, chce založit s.r.o., převést provoz restaurací na právnickou osobu a ukončit pak činnost fyzické osoby. Jaká je pravděpodobnost, že na něj, jako na fyzickou osobu přijde kontrola z FÚ za předešlé roky podnikání? (podniká od r. 2008 a dosud žádná kontrola neproběhla). Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověd

dohoda o provedené práci  31.08.2012

Dobrý večer,prosím Vás o radu.Vlastním malý krámek,dneska mi přišla kontrola pro nelegální zaměstnávání.Vše proběhlo v pohodě,jelikož jsem byla v obchodě já,ale někdy mě tam zaskakuje moje mamka,která je ve starobním důchodě a je ještě OSVČ.Zmínila jsem tu výpomoc mé mamky a oni mi zdělili,že musíme mít mezi sebou dohodu,ale ve formulářích jsou slovíčka jako zaměstnanec ,zaměstnavatel a odměna za vykonanou práci.Já jí ale nezaměstnávám a ani nedostává odměnu,dělá to protože potřebuji zaskočit,jen tak.Musíme jako rodinní příslušníci mít takovou dohodu? Vůbec tomu nerozumím : ( děkuji za radu.Veronika

Zobrazit odpověd

živnostenský list - prodej věcí na internetu  31.08.2012

Dobrý den, chci se zeptat mám hlavní pracovní poměr u zaměstnavatele a chtěl bych mít jako vedlejší pracovní činnost prodej věcí přes internetové bazary (ne aukro). Vím, že bych si měl vyřídit živnostenské oprávnění. chci se zeptat zda se pak musí nějak dokládat za kolik a kde jsem dané zboží zakoupil a nebo postačí, když čestným prohlášením nebo tak něco odečtu prodej od nákupu, kde bude můj čistý zisk a tohle uvedu do daňového přiznání? zhlediska placení sociálního vím, že je tam nějaký limit pro zisk asi 59 tis a zdravotní se pak platí z výše zisku. daň je 15 procent. zkrátka co všechno pak musím tak nějak dokládat, vypisy z bankovního účtu pokud budu zboží posílat přes zásilkovou společnost nebo složenky pokud mi budou chodit domů? co si můžu odečíst jako náklady? děkuji za informace

Zobrazit odpověd


Daň z příjmu, kde část odevzdávám  07.08.2012

Dobrý den, mám takový komplikovanější dotaz. Zprostředkovávám pronájem bytů během akademického roku studentům. Přes léto jsou byty volné a tak je pronajímám přes některé webové stránky turistům. Vždy si z částky určitou část vezmu, ale většinu odevzdávám majiteli bytu. Všechny peníze od turistů nicméně inkasuji já na svůj účet. Působí to tedy, že mám příjem větší, než je realita, protože většinu musím odevzdat majiteli. Jsem živnostník a daním paušálem, čili si nemůžu odevzdanou čásku odečíst z daní. Co ale mohu udělat, aby mi nevznikal příjem, který ani reálným příjmem není? Velice děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověd

Daňové priznanie  01.08.2012

Dobrý deň. Živnostník so slovenskou živnosťou poskytol elektroinštalačné práce fyzickej osobe (nepodnikateľovi) z Čiech. Za to mu vystavil faktúru a prijal od neho hotovosť vo výške 1000 CZK. Je možné toto považovať za príjem zo zdrojov v zahraničí na základe ktorých si živnostník môže podať žiadosť o odklad daňového priznania o 6 mesiacov? Ďakujem za odpoveď.

Zobrazit odpověd


Poplatky za kopii přiznání  20.07.2012

Dobrý den, potřebuji pro podnikatelský drobný úvěr kopii daňového přiznání za poslední dva roky. Musí být i s razítkem FÚ a také potřebuji potvrzení o tom, že nedlužím FÚ ani OSSZ. Prý se za vydání těchto potvrzení a kopie DP platí...Pokud ano, prosím o sdělení kolik tyto služby stojí a zda není nějaká možnost, jak tyto případné platby obejít.Kde se dají tyto a podobné poplatky vyhledat? V jakých případech, pro jaký účel je kopie DP zdarma? Někdo totiž prý platil až několik set, někdo vůbec nic. Děkuji. M. P.

Zobrazit odpověd

švarcsystém  19.07.2012

Dobrý den, mám dotaz ohledně švarcsystému. Právnická osoba -.firma si najme na práci (podotýkám dlouhodobě) OSVČ (A) - zřejmě mají uzavřenou smlouvu, ale tato OSVČ (A) si na tuto samou práci najme další osobu .- OSVČ (B), aby práci vykonala. OSVČ (B) práci vykoná a vyfakturuje OSVČ (A), nicméně nemají uzavřenou žádnou smlouvu, pouze ústní dohodu, osoba B práci vykonává s vlastními prostředky. OSVČ (A) pak vyfakturuje firmě za práci, kterou ani sama nevykonala.Zajímá mě, jaké postihy hrozí jednotlivým subjektům za takovýto vztah. Podle mě se jedná o švarcsystém. Děkuji.

Zobrazit odpověd


Prodej nových věcí na mimibazaru  11.07.2012

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na prodej nových věcí na mimibazaru. Jsem zaměstnaná ve státní správě a chci prodávat nóvé věci na mimibazaru. Věci bych nakupovala na internetu v outletech a výprodejích a přes mimibazar prodávala dále. Nenakupovala bych na živnostenský list. Musím mít k tomuto prodeji živnstenský list a stačí na konci roku podat daňové přiznání? Děkuji za odpověď Iva

Zobrazit odpověd